Всичко за европейските проекти на едно място

До 800 000 евро за създаване на обучителни курсове в областта на суровините

Поканата “Програми за обучение “Умения за утре” – суровини и съвременни материали” на общността на Европейския институт за иновации и технологии (ЕИТ) за суровини – EIT RawMaterials – отвори за кандидатстване на 13.05.2025 г. Тя ще подкрепи създаването на иновативни програми за обучение, генериращи приходи и насочени към цифровата трансформация, технологичните иновации и стратегическите нужди от работна ръка по цялата верига на стойността на суровините.

Търсят се проекти на консорциуми от академичните среди, научните изследвания и индустрията, които да разработят и впоследствие проведат висококачествени курсове за обучение, насочени към професионалисти, предприемачи и учащи в сектора на суровините.

Избраните проекти ще допринесат за създаването на SkillsHub на EIT RawMaterials – паневропейски цифров пазар и екосистема за обучение, предназначена да съчетае талантите с нуждите на сектора и да стимулира професионалната мобилност.

Финансиране

Подкрепата по процедурата е осигурена по линия на програма “Хоризонт Европа”. Бюджетът на процедурата възлиза на 2,4 млн. евро.

Въз основа на действителни разходи, направени от консорциумите, ще им се предоставят инвестиции под формата на еднократни суми (lump sums) до 800 000 евро.

Изисква се собствен финансов принос в размер на поне 5% от бюджета на проекта (напр. ако се кандидатства за максималната сума от 800 000 евро, кандидатът следва да осигури минимум 40 000 евро собствено финансиране). По-големият собствен принос ще бъде оценяван положително.

Ще бъдат финансирани минимум 3 обучителни програми.

Бенефициенти

Могат да кандидатстват мултидисциплинарни консорциуми, представляващи образованието, науката и индустрията, и включващи партньори от поне две държави-членки на ЕС или държави, асоциирани по програмата “Хоризонт Европа”.

Кандидатите следва да демонстрират:

  • Доказан опит в областта на обучението или разработването на програми за L&D;
  • Достъп до експерти в областта на цифровизацията и иновациите в суровините;
  • Силни връзки с доставчици на професионално и техническо обучение (ПОО), малки и средни предприятия (МСП) и промишлеността.

Одобрените бенефициенти ще трябва да станат членове на общността EIT RawMaterials.

Допустими дейности и разходи

По проектите ще се разработва съдържанието на курса, вкл. учебни материали и доказателство за концепцията. Финансираните обучителни програми имат за задача да:

  • Предоставят на обучаващите се умения, ориентирани към бъдещето, особено в областта на цифровата трансформация, автоматизацията, изкуствения интелект, цифровите близнаци и приложенията на кръговата икономика;
  • Отстранят пропуските в техническите и нетехническите експертни познания на специалистите;
  • Генерират приходи като част от стратегията на EIT RawMaterials Academy за постигане на финансова устойчивост;
  • Насърчат приобщаването, регионалното участие (особено в страните от схемата RIS, в т.ч. България) и подкрепа на предприемачеството и ученето през целия живот.

Програмите следва да включват:

  • Въвеждащи курсове за умения за суровини, усъвършенствани материали;
  • Усъвършенствани технически курсове за цифрови инструменти и технологии (напр. IoT, ИИ, GIS, роботика, блокчейн, LCA);
  • Микрокредити, сертификати и модули за самоподготовка;
  • Пакети за обучение, разработени във формат SCORM за интегриране в EIT SkillsHub.

Всеки одобрен проект следва да постигне:

  • Най-малко 150 участници в пилотния курс;
  • Една иновация на пазара (≥ 10 000 евро приходи);
  • Съдържание на курса, което отговаря на рамката за качество на EIT Label.

Ще се покриват разходи за персонал, пътни и дневни разходи, амортизация на оборудване, материали и консумативи, подизпълнители, както и непреки разходи – до 25% от размера на преките.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от ЕИТ. Проектите ще се оценяват от независими експерти, а вътрешен комитет ще надзирава процеса на оценяване и ще вземе финално решение. Критериите за оценка са пет – високи постижениявъздействие, качество и ефективност на изпълнението, финансова устойчивост и маркетинг и комуникации. С най-висока тежест са третият и четвъртият критерий.

Резултатите от оценяването се очакват до 6 седмици след приключването на съответния краен срок.

Срок

Продължителността на проектите може да бъде до 12 месеца, с най-ранна стартова дата 8 седмици след приключването на съответния краен срок.

Има два крайни срока за подаване на проектни предложения:

  • 30.06.2025 г., 13 ч. (централноевропейско време);
  • 29.08.2025 г., 13 ч. (централноевропейско време).

Кандидатстването е по електронен път от тук.

Предходна статия

С 3,6 млн. лв. АУЕР ще насърчава енергийната ефективност и ВЕИ в предприятията

Следваща статия

С още един месец се удължава приемът на проекти за модернизация на предприятия за аквакултури

Сходни статии

218 проекта на граждански организации са подадени по Програма “Мисия: възможна”

5 218 граждански организации от 61 населени места са кандидатствали за близо 21 млн. лв. гъвкаво финансиране за устойчиво развитие по Програма “Мисия: възможна”. Това съобщиха днес, 16.06.2025 г., от Българския фонд за жените (БФЖ). […]

Мярката за насърчаване на социалната икономика на местно и регионално ниво ще отвори към края на годината с увеличен бюджет

17 Днес, 16.06.2025 г., от Главна дирекция “Европейски фондове, международни програми и проекти” към Министерството на труда и социалната политика (МТСП) съобщиха, че процедурата “Насърчаване на социалната икономика на местно и регионално ниво” (BG05SFPR002-1.013) ще […]

До 460 000 евро по проекти за готовност в киберсигурността на оператори от сектори с висока критичност

17 Първата покана по проект “EUDOROS” ще подкрепи публични и частни организации, както и индустрията за киберсигурност в ЕС, за да повишат готовността си за киберсигурност в секторите с висока критичност – енергетика, транспорт, банково […]

Вашият коментар

Филтър