На 18.06.2026 г. в 18 ч. изтича предстоящият (трети) краен срок по поканата за стратегически иновации на общността на Европейския институт за иновации и технологии (ЕИТ) за градска мобилност – EIT Urban Mobility. За това напомниха днес, 18.05.2026 г., организаторите на поканата.
Припомняме, че тя отвори на 19.06.2025 г. и набира проекти за ускорено внедряване на въздействащи решения на най-неотложните предизвикателства в областта на градската мобилност. Това следва да бъдат важни за пазара решения, които отговарят на конкретни проблеми и притежават ясен потенциал за комерсиализация и мащабиране.
Секторите, които са фокус на поканата включват градска логистика, обществен транспорт, управление на данни за мобилността, електрификация на транспорта и алтернативни горива, и здраве и мобилност.
Бюджетът на поканата за периода 2026-2028 г. възлиза на 60 млн. евро, като проектите ще бъдат подкрепени с безвъзмездни средства до 2 млн. евро. Бенефициентите трябва да осигурят финансово самоучастие от минимум 35%. По поканата се прилага специфичен Механизъм за финансова устойчивост, който да генерира възвръщаемост на EIT Urban Mobility.
Кандидатури могат да подават транснационални консорциуми, съставени от предприятия, университети, научни организации, градове и др.
Повече за условията на поканата, вкл. Механизма за финансова устойчивост, можете да прочетете тук.
Записи от проведените информационни семинари можете да откриете тук.
Към момента са планирани и следващи два приема (четвърти и пети) с крайни срокове през февруари 2027 г. и юни 2027 г.
