Дискусия относно структурата на Швейцарско-българския механизъм за гражданско участие и прозрачност – 17.05.2024 г.
На 17.05.2024 г. от 16:30 ч. ще се проведе дискусия, на която ще бъдат обсъдени обхватът и структурата на Швейцарско-българския механизъм за гражданска ангажираност и прозрачност 2024-2029 г. (CETF). Събитието е организирано от програмния оператор – консорциум между Балканския институт по труда и социалната политика, Българския център за нестопанско право и INNOVABRIDGE – и ще се проведе в онлайн формат чрез платформата Zoom.
Механизмът за гражданска ангажираност и прозрачност е част от Швейцарско-българската програма за сътрудничество (ШБПС) и е финансиран изцяло от швейцарската страна с бюджет от 10 млн. швейцарски франка (20,5 млн. лв.). Ролята на механизма е да подкрепи българското гражданско общество чрез дейности за изграждане на капацитет, обмен на опит и пренос на знания и умения.
Очакването е Механизмът да стартира през втората половина на тази година.
Целта на Механизма е да се увеличат българските граждани, които са активно ангажирани и участват в по-прозрачен и приобщаващ обществен дебат по отношение на решенията, които ги засягат. CETF ще включва:
- Компонент “Изграждане на капацитет” – обучения, семинари, уебинари, индивидуални консултации и др. за получателите на безвъзмездни средства в рамките на Механизма;
- Фонд “Гражданско овластяване и ангажираност” – програма за безвъзмездна помощ, насочена към граждански организации с регионален фокус. Сред основните теми ще бъдат управление на природни ресурси и биоразнообразие, качество на медиите и прозрачност, участие в доброто управление, гражданско образование и др.;
- Фонд “Финансово устойчив граждански сектор” – програма за безвъзмездна помощ за набиране на средства и социално предприемачество. Целта е да се укрепи финансовото здраве на гражданските организации, да се увеличат ресурсите им и да се разшири кръга от подкрепящи;
- Три стратегически проекта – “Природни ресурси и биоразнообразие“, “Стратегизиране на гражданското пространство” и “Растеж на всяка инициатива“. След процедура за подбор, проектите ще се изпълняват от консорциуми от граждански организации, които демонстрират капацитет, опит, национален мащаб на действие и визия за развитие на тематичната област.
Онлайн събитието ще предостави форум за обсъждане на обхвата на предложените стратегически проекти, целевите групи, които могат да бъдат включени, както и най-подходящите интервенции, който могат да бъдат осъществени в рамките на CETF.
Желаещите да се присъединят могат да го направят от тук с ID: 848 4235 8012.
Междувременно представителите на гражданския сектор имат възможност да дадат обратна връзка относно нуждите и очакванията си във връзка със стартирането на Механизма от тук в срок до 20.05.2024 г.