Планът за възстановяване и устойчивост предвижда 1,4 млрд. лв. за саниране на жилищни сгради. На днешното посещение /15.06.2022 г./ в Плевен министърът на регионалното развитие и благоустройството Деляна Иванова обяви, че министерството поема ангажимент да осигури равен достъп до финансиране на малки и големи сгради.
Министърът обясни, че новата национална програма надгражда върху старата като разширява обхвата си за допустимост – за финансиране вече ще се разглеждат и сгради с по три жилища. Също така, решение за участие в програмата ще се взема с 50%, а не 100% съгласие на собствениците. За да се постигне равнопоставеност, общият бюджет на програмата ще се разпределя на база категоризация между “малки” (между 3 и 36 апартамента) и “големи” (над 36 апартамента) жилищни кооперации.
Собствениците, които кандидатстват за саниране до края на март 2023 г., ще получат 100% безвъзмездна помощ за изпълнение на мерките за енергийна ефективност, докато за кандидатствалите между март и декември 2023 г. грантовото финансиране ще е 80 %, като останалият ресурс собствениците ще трябва да осигурят сами. При самоучастие се предвиждат финансови инструменти за подпомагане на сдруженията от собственици.
За постигането на енергоспестяване и достигане на по-висок енергиен клас “B”, ще се допускат следните дейности – ремонти с изолация по фасади, покрив, нова дограма, нови системи за отопление, подмяна на тръбните разводи от вертикални в хоризонтални, осветление, ел.-инсталация, ВЕИ за ток или топла вода (само в общите части).
От Плана за възстановяване са предвидени още 235 млн. лв. за енергийна ефективност на частни бизнес сгради от всички сектори, като при тях ще се изисква 50% самоучастие на собствениците.