Всичко за европейските проекти на едно място

Проект “STEM центрове и иновации в образованието” по Инструмента за възстановяване и устойчивост

Със средствата по проект „STEM центрове и иновации в образованието“ в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) трябва да се изгради образователна STEM среда, която с помощта на съвременните технологии да повиши интересът на учениците към науките и научните изследвания.

—-Какво значи STEM  – В превод STEM (Science – Technology – Engineering – Mathematics) е обучение, което е фокусирано върху наука, технологии, инженерство и математика.—

Очаква се да се отпуснат над 576 млн. лв. за изграждането на един национален, 3/три/ регионални и 2,240 училищни STEM центъра.
До края на четвъртото тримесечие на 2023 година ще бъде договорен 100 % от финансовия ресурс.

В рамките на програмата ще бъде осигурен достъп до качествено образование и обучение на широк кръг лица: ученици от 1 до 12 клас, младежи, както и хора участващи в учене през целия живот. Същевременно близо 39,000 учители ще получат обучение за преподаване по STEM методиката в рамките на Програма „Образование“.


Национален STEM център:
Над 18 млн. лв. са предвидени за създаването на Национален STEM център.
Той ще бъде разположен на територията на Учебния център на Министерството на образованието и науката в гр. София.
На територията на имота ще бъде изградена изцяло нова сграда /на площ от 3,600 кв.м./ на стойност 6,6 млн. лв.
Прилежащо към нея ще се направи топла връзка към работилница и пространство за състезания, олимпиади и научни панаири, както и “co-working space” на пространство от около 700 кв. м. Към комплекса има хотелска част за настаняване на 30 души, която е 1,400 кв.м. и ще бъде изцяло реновирана.
Съществен елемент за високото качество на работата на Центъра ще бъде създаването на Координационен съвет съвместно със СУ “Св. Кл. Охридски“, Българската академия на науките, педагогическите факултети в страната, научно-природните музеи и други организации.
Предвидено е и изграждането на 5/пет/ STEM лаборатории, всяка от които на стойност 150,000 лв. и 5/пет/ зали за обучение по STEM, със стойност 50,000 лв. всяка.

Регионални STEM центрове:
Регионалните STEM центрове ще подпомагат Националния STEM център, като осигуряват условия за организиране и провеждане на конгреси, конференции, семинари и обучение на учители.
Около 20,4 млн. лв. са предвидени за изграждането им върху вече съществуващи ученически бази в с. Ястребино, с. Ковачевци и в гр. Хисаря.
С част от средствата ще се построят общо 3/три/ регионални STEM лаборатории на стойност от по 150,000 лв. и общо 3/три/ зали за обучение по STEM, всяка от които на стойност 50,000 лв.


Училищни STEM центрове:
Създаването на STEM среда в училище ще бъде съобразено с фактори като професионален профил на училището, образователно ниво на учениците – начално, основно, средно и др.

 

Кандидатстване и подбор:

Първата процедура за кандидатстване трябва да стартират в трето тримесечие на 2022 г. и се очаква да обхване от 290 до 400 училища;
Процедура за кандидатстване на втори етап ще стартира в първото тримесечие на 2023-та г. Очаква се над 900 училища да са готови да подадат документи в този срок.
Предвидено е и трети срок за подаване на документи за кандидатстване по проекта (третото тримесечие на 2023-г), от което, по предварителни данни, се очаква да се възползват над 900 училища.
—Важно -Краен срок за изпълнение на проектите от третия етап на кандидатстване е второ тримесечие на 2026 г.


БЕНЕФИЦИЕНТИ:
– Национален STEM център;
– Училищата към Министерство на образованието и науката, Министерство на културата, Министерство на младежта и спорта и общините в Република България.

 

Управителен орган по проекта е Министерството на образованието (МОН), което ще създадат Координационен съвет за подпомагане на дейностите на тези центрове.

Предходна статия

Нарушения при обществени поръчки в Главна дирекция “Изпълнение на наказанията”

Следваща статия

1,4 млрд. лв. за саниране на жилищни сгради

Сходни статии

373 проекта са подадени по поканите за 2024 г. на Европейския иновационен фонд

9 Днес, 25.04.2025 г., от Европейската изпълнителна агенция за климат, инфраструктура и околна среда (CINEA) съобщиха, че по шестте покани за 2024 г. на Иновационния фонд на ЕС са постъпили общо 373 проектни предложения за […]

Близо 87 млн. лв. стават достъпни за дуална система в професионалното образование и обучение

16 Днес, 25.04.2025 г., за кандидатстване отвори процедурата “Развитие на дуалната система на обучение в ПОО (чрез подбор)” (BG05SFPR001-3.008), част от Програма “Образование” 2021-2027 г. Бюджетът на процедурата е в размер на 86,7 млн. лв., […]

ЕК се консултира относно бъдещето на изследователските и технологични инфраструктури

5 Европейската комисия (ЕК) провежда консултация с научноизследователската и иновационна общност във връзка с предстоящата Европейска стратегия за изследователски и технологични инфраструктури. Обществената консултация бе обявена днес, 25.04.2025 г., от европейския комисар за старт-ъпи, научни […]

Вашият коментар

Филтър