Всичко за европейските проекти на едно място

“Подкрепа за развитие на предприемачеството” от МИГ “Мъглиж, Казанлък, Гурково”

Процедурата “Подкрепа за развитие на предприемачеството” (BG16RFOP002-2.105) цели да насърчи предприемачеството и да създаде условия за развитие на устойчив бизнес на територията на местна инициативна група (МИГ) “Мъглиж-Казанлък-Гурково”.

Териториален обхват

Територията на МИГ „Мъглиж-Казанлък-Гурково“ обхваща следните населени места:

гр. Мъглиж, гр. Гурково, гр. Крън, гр. Шипка, с. Борущица, с. Бънзарето, с. Ветрен, с. Дъбово, с. Държавен, с. Зимница, с. Радунци, с. Селце, с. Сливито, с. Тулово, с. Шаново, с. Юлиево, с. Яворовец, с. Ягода, с. Брестова,  с. Дворище, с. Димовци, с. Паничерево, с. Жерговец, с. Жълтопоп, с. Златирът, с. Конаре, с. Лява река, с. Пчелиново, с. Бузовград, с. Голямо Дряново, с. Горно Изворово, с. Долно Изворово, с. Дунавци, с. Енина, с. Копринка, с. Кънчево, с. Горно Черковище, с. Овощник, с. Розово, с. Ръжена, с. Средногорово, с. Хаджидимитрово, с. Черганово, с. Шейново, с. Ясеново.

Финансиране

По процедурата се предоставя безвъзмездна финансова помощ на малки и средни предприятия (МСП) от територията на МИГ Мъглиж-Казанлък-Гурково по Оперативна програма “Иновации и конкурентоспособност” (ОПИК) 2014-2020 г. Размерът на средствата от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) е 994 хил. лв., а националното съфинансиране е на стойност 175 хил. лв. Общият бюджет по процедурата възлиза на 1,17 млн. лв.

Изготвените проекти трябва да се вписват в следните граници:

  • Минимален размер на общите допустими разходи за един проект: 25 хил. евро (48 895,75 лв.);
  • Максимален размер на общите допустими разходи: 200 хил. евро (391 166 лв.).

Максималният допустим интензитет на помощта (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е до 90% от общата стойност на допустимите разходи. По процедурата се прилага режим de minimis, при когото максималният размер на помощта за един проект не може да надхвърля 200 хил. евро  (391 166 лв.) за период от три бюджетни години.

Ако кандидатстват за максималния размер финансиране, най-малко шест предприятия могат да бъдат одобрени по процедурата.

Допустими кандидати

Допустими кандидати по процедурата са:

  • Индивидуално участващи микро, малки или средни предприятия, както и микропредприятия от територията на община Казанлък (извън строителните граници на гр. Казанлък);
  • Със седалище на територията на МИГ “Мъглиж-Казанлък-Гурково” и които планират да осъществяват дейностите по проекта там;
  • Регистрирани след 31.12.2019 г.;
  • Поне 50% от предприятието се притежават от едно физическо лице-предприемач като с предимство се разглеждат проекти на предприемачи-жени;
  • Само предприятия, чиято дейност е в сектори:
    1. Високотехнологични и средно високотехнологични промишлени производства;
    2. Интензивни на знание услуги;
    3. Нискотехнологични и средно нискотехнологични промишлени производства.

Допустими дейности и разходи

Допустими дейности са разработване на нови продукти и услуги в сферите на творчески и културни индустрии, здравеопазване, социално предприемачество и други.

По проектите допустими разходи са възнаграждения на персонал (до 50% от общите разходи за проекта), разходи за придобиване на дълготрайни материални и нематериални активи, необходими за изпълнението на дейности по проекта, и разходи за услуги за реализирането на предприемаческите идеи (до 20% от общите разходи за проекта).

Не се допускат дейности, чието изпълнение е стартирало преди подаване на проектното предложение, дейности, извършени след изтичане на крайния срок за изпълнение на дейностите по проекта или дейности, които вече са финансирани от други публични източници.

Управление и подбор

По процедурата се прилага подходът “Водено от общностите местно развитие” (ВОМР) от програмния период 2014-2020 г., чрез който МИГ формулират и одобряват стратегия за интегрирано развитие на територията.

Подборът на проектни предложения се извършва от Комисия за подбор, назначена от МИГ “Мъглиж-Казанлък-Гурково”. Оценката на проектните предложения включва (i) оценка на административното съответствие и допустимостта и (ii) техническа и финансова оценка. Най-важни фактори в оценяването на проектите са те да реализират предприемачески идеи и да бъдат осъществявани от жени предприемачи, предприемачи до 29-годишна възраст или предприемачи над 50-годишна възраст, които извършват собствен бизнес.

Комисията за подбор извършва оценка на всички постъпили проекти, след което ръководителят на УО взeма решение за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ. На одобрените кандидати се изпраща покана за сключване на Административен договор.

Администратор на помощта по процедурата е управляващият орган (УО) на ОПИК – Главна дирекция “Европейски фондове за конкурентоспособност” (ГД ЕФК) към Министерството на икономиката.

Срокове

Крайният срок за подаване на проектните предложения е 20.09.2021 г., 17:30 часа. Кандидатстването е само по електронен път, чрез Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020).

Продължителността на проектите е до 18 месеца от датата на влизане в сила на административния договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ.

Предходна статия

Проект за цифровизация на ключови съдопроизводствени процеси в системата на административното правораздаване по Инструмента за възстановяване и устойчивост

Следваща статия

Проект за трансформация на съществуващата в Прокуратурата информационна и комуникационна инфраструктура по Инструмента за възстановяване и устойчивост

Сходни статии

Процедура “Европейско партньорство за иновативни МСП”

2 Процедурата “Европейско партньорство за иновативни МСП” – Innowwide – (HORIZON-EIE-2021-INNOVSMES-01-01) цели да помогне на иновативни малки и средни предприятия (МСП) да оценят жизнеспособността на научните си изследвания или търговските си амбиции на международните пазари. […]

235 млн. лв. за енергийно обновяване на сгради в производството, търговията и услугите

3 Вчера, 30.01.2023 г., бе отворен приемът по процедура “Подкрепа за енергийно обновяване на сгради в сферата на производството, търговията и услугите” (BG-RRP-4.021). Процедурата е част от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) и […]

До 2 000 евро за МСП за посещение на изложението WEFTEC New Orleans 2024

20 Първата покана за интернационализация на “CircInWater” отвори днес, 22.05.2024 г. Тя ще предостави финансова подкрепа на малки и средни предприятия (МСП), които предлагат интелигентни решения, свързани с водата на предприятия в хранително-вкусовата промишленост, енергоемката […]

Вашият коментар

Филтър