Всичко за европейските проекти на едно място

Америка за България

“Америка за България” е неправителствена американска благотворителна фондация, която си партнира с български организации, за да насърчи частния сектор и да спомогне за укрепването демократичните институции в България. Фондацията започва работа в България през 2009 г.

Капиталът на фондация “Америка за България” е в размер на 400 млн. долара и е формиран от продажбата на активи на Българо-американския инвестиционен фонд (БАИФ). БАИФ е създаден през 1991 г. от Конгреса на САЩ с подкрепата на Американската агенция за международно развитие.

Финансиране

Ежегодно фондацията дарява средно по около 20 млн. долара за дейности в четири основни области:

  1. Бизнес, предприемачество и технологии;
  2. Добро образование и работни умения;
  3. Благоприятна бизнес среда;
  4. Културно-исторически и природен туризъм.

През 2021 г. са били одобрени общо 64 проекта за 10 млн. долара, най-голям процент от които са в областта на бизнеса, предприемачеството и технологиите за близо 7,5 млн. лв. Най-значимите проекти за миналата година са акселераторска програма за стартиращи български компании в Сан Франциско, платформа за развитие на общински дарителски фондове, инициатива за анализ на корупционните рискове на местно ниво, издания за независима журналистика и менторска програма за ученици.

Кандидатстване

Кандидатстването за дарения се случва чрез подаване на онлайн формуляр на сайта на фондацията. Може да се кандидатства по обявени програми за финансиране или по индивидуална инициатива. Дeлът одобрени предложения е 10%. Процесът на одобрение включва проучване, срещи, преговори и обикновено трае около един месец.

Подкрепяни проекти

Подкрепят се проекти на български организации, осъществявани на територията на цялата страна, както и в САЩ, и се насърчава партньорство с участници от САЩ. Дарения се отпускат за ефективни и оригинални идеи, които съответстват с мисията на фондацията за демократичност и икономическа свобода, като се взема предвид и репутацията на кандидатите.

Бенефициенти

Бенефициенти могат да бъдат неправителствени организации, университети, училища, читалища, публично-частни партньорства и др.

Стопански организации могат да получат финансиране, но само ако проектите им имат благотворителна цел. Не се предоставят дарения на частни лица.

Орган за управление

Фондацията се управлява от Борд на директорите, съставен от 10 американци и 3 българи. Има и 8 почетни членове на Борда без право на глас, в това число и американският посланик в България. Бордът взема финалните решения за финансиране, след като е извършена предварителна оценка от професионалния екип в София.

Срок

Проектни предложения могат да се подават целогодишно.

Предходна статия

Програма ЕВРОСТАРС-2

Следваща статия

Оперативна Програма “Развитие на човешките ресурси” (ОП РЧР) 2014-2020 г.

Сходни статии

Япония започна преговори за асоциация по “Хоризонт Европа”

9 ЕС и Япония стартираха официални преговори за присъединяване на страната към “Хоризонт Европа” – рамковата програма на ЕС за наука и иновации, възлизаща на 93,5 млрд. евро. За това съобщиха от Европейската комисия (ЕК) миналата […]

До 50 000 евро за разработване на иновативни приложения и услуги в селското стопанство

12 Първата отворена покана за разработване на “AGRARIAN” ще подкрепи проекти на старт-ъпи, малки и средни предприятия (МСП), университети и научноизследователски организации, които използват облачни, крайни и смесени технологии за справяне с предизвикателствата в селското […]

328 изследователи ще получат безвъзмездни средства за консолидиране от ЕСНИ за 2024 г.

13 Европейският съвет за научни изследвания (ЕСНИ) обяви днес /03.12.2024 г./ одобрените 328 изследователи в рамките на процедурата “Безвъзмездни средства за консолидиране” (Consolidator grant) за 2024 г. Те получават финансиране в размер на 678 млн. […]

Вашият коментар

Филтър