Всичко за европейските проекти на едно място

Процедура “Преработване на продуктите от риболов и аквакултури”

Процедурата “Преработване на продуктите от риболов и аквакултури” (BG14MFOP001-5.017) цели да подпомогне преработването на продукти от риболов и аквакултури. Мярката предвижда инвестиции за изграждането на нови и модернизация на съществуващи предприятия, въвеждайки ресурсно-ефективни технологии и други инвестиции за опазване на околната среда в преработвателната промишленост.

Финансиране

Процедурата предвижда предоставянето на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за морско дело и рибарство 2014-2020 г., която е финансирана от Европейския фонд за морско дело и рибарство. Бюджетът възлиза на 4,1 млн. лв., като средствата не представляват държавна помощ. Отпуснатите средства могат да покриват до 50% от допустимите разходи за дейности, като минималният размер на допустимата помощ за един проект трябва да е не по-малък от 20 000 лв. и не по-голям от 1 млн. лв. Един кандидат има право само на едно проектно предложение в рамките на един прием по мярката.

Бенефициенти

Бенефициенти по процедурата могат да бъдат еднолични търговци юридически лица, регистрирани по Търговския закон, които са регистрирани като производители на риба и водни организми и притежават разрешително за стопански риболов.

Допустими дейности

Дейностите, които ще получат подкрепа в рамките на процедурата са:

  • реализиране на икономии на енергия или намаляване на въздействието върху околната среда;
  • подобряване на безопасността, хигиената, здравето и условията на труд;
  • преработване на странични продукти, които се получават в резултат на основни дейности от преработването;
  • преработване на продукти на биологичните аквакултури;
  • развиване на нови или подобрени продукти, процеси или управленски и организационни системи.

Допускат се разходи за строително-монтажни работи единствено за изграждане на възобновяеми енергийни източници, за закупуване на машини, техника, оборудване, софтуер, за транспорт, за закупуване на земя, за обучение на персонал и други, както и разходи за подготовка на проекта (вкл. патентни права и лицензи).

Управление

Подкрепата по процедурата се администрира от управляващият орган (УО) на ПМДР – Дирекция “Морско дело и рибарство” към Министерството на земеделието.

Срок

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 30.09.2022 г., 17 часа. Кандидатстването е по електронен път, чрез Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020).

Минималният срок за изпълнение на проекта е до 12 месеца от датата на подписване на административния договор, а максималният – до 30.11.2023 г.

Предходна статия

Процедура “Подкрепа за инфраструктура в полза на малки рибарски общности” на МИРГ Батак-Девин-Доспат

Следваща статия

Проект „Дигитализация на колекции на музеи, библиотеки и архиви“ по Инструмента за възстановяване и устойчивост

Сходни статии

Вече е достъпна помощна услуга за компании, които планират да разширят дейността си в Обединеното кралство

2 Британското посолство в София съобщи днес, 06.12.2023 г., за стартирането на нова услуга за цифрови консултации за компании, които искат да инвестират във Великобритания. Порталът на британското правителство Expand Your Business е безплатна услуга […]

Процедура “Инвестиции в подкрепа на неземеделски дейности” от МИГ Айтос

9 Процедурата “Инвестиции в подкрепа на неземеделски дейности” (BG06RDNP001-19.824) цели да насърчи предприемачеството и развитието на неземеделски бизнес на територията на община Айтос. Ще се подкрепят земеделски стопанства, съществуващи и нови микропредприятия, за да развиват […]

Трима нови членове в Надзорния съвет на Фонда на фондовете

2 Днес, 16.11.2022 г., министърът на иновациите и растежа, Александър Пулев, назначи трима членове на Надзорния съвет на Фонда на фондовете (ФнФ). Това са Венцеслав Аврамов, Николай Генчев и Николай Марков. Пулев разполага с това […]

Вашият коментар

Филтър