Всичко за европейските проекти на едно място

Програма ЕВРОСТАРС-3

ЕВРОСТАРС-3 е съвместна европейска програма по инициатива на ЕВРИКА и Европейската комисия (ЕК), която цели да подпомогне пазарно-ориентирани научни изследвания и малки и средни предприятия (МСП), извършващи научно-изследователска и развойна дейност. Фокусът е върху създаването на иновационни технологии, процеси и продукти или усъвършенстването на съществуващи такива. Чрез подкрепата се очаква да се увеличи обемът на производството, да се подобри качеството на произвежданите продукти и да се оптимизират използваните ресурси.

Финансиране

ЕВРОСТАРС-3 се финансира чрез средства отпускани от ЕК и от националните бюджети на държавите-членки. За България Изпълнителната агенция за насърчаване на малки и средни предприятия (ИАНМСП) покрива до 80% от средствата чрез Националния иновационен фонд (НИФ).

Общият размер на годишния бюджет е не по-малко от 500 000 евро, а максималният размер на безвъзмездната финансова помощ за един участник е до 100 000 евро. Българските участници трябва да покриват поне 10% от стойността на проекта. От 2013 г. насам, в България са финансирани 15 проекта с 22 млн. евро, като основен бенефициент са МСП, извършващи научно-изследователска и развойна дейност.

Подкрепяни проекти

Подкрепят се проекти, в които участват най-малко две юридически лица от различни страни-членки, като поне едно от тях е регистрирано в България. Водещ партньор трябва да бъде иновативно МСП, т.е. такова, което има амбицията да сътрудничи с международни партньори за научно-изследователска и развойна дейност и иновации.

Партньори могат да бъдат както държавите от Европейския съюз, така и редица други държави като Канада, Израел, Норвегия, Исландия, Швейцария, Южна Корея, Република Южна Африка, Сингапур, Турция и Обединеното кралство. Възможно е изискванията да имат индивидуални особености според държавата, от която е съответният партньор.

Подкрепата е за разработка на иновации, насочени към развитието на нови технологии, процеси и продукти с граждански цели и предназначени за европейските и световни пазари.

Не се подкрепят проекти, насочени към селското стопанство, горите, рибарството, инвестиционни проекти, или такива, които получават финансиране от други програми.

Органи за управление

ЕВРОСТАРС-3 се управлява от Секретариатът на ЕВРИКА, който наблюдава изпълнението ѝ и получава, разпределя и наблюдава финансовото участие на Общността. ИАНМСП е организацията, която координира дейността по програмата в България.

Оценяване

Секретариатът на ЕВРИКА обявява процедура за непрекъснато набиране на проекти с една или две крайни дати на година и управлява централизираното оценяване на предложенията. Оценката на проектните предложения се извършва от технически експерти и Независима експертна комисия към Секретариата в рамките на три месеца от крайната дата на конкретната процедура, а класираните проекти се одобряват от Групата на високо равнище по ЕВРОСТАРС-3. След това, всяка една от страните-членки обявява възможностите за финансиране за местните участници. Ако са одобрени повече български участници от възможните за финансиране от ИАНМСП, се извършва класиране, съгласно класирането на Групата на високо равнище, в низходящ ред до достигане на общия размер на годишния бюджет.

Бенефициенти

Бенефициенти могат да бъдат МСП, осъществяващи научно-изследователска и развойна дейност, други МСП, големи компании, университети, изследователски институти.

Срок

Продължителността на проектите е до 36 месеца, като до две години от приключването на проекта полученият краен процес или продукт трябва да бъде внедрен в производството или реализиран на пазара.

Предходна статия

Стартира 13-та сесия на Националния иновационен фонд за 5,5 млн. лв.

Следваща статия

Програма за финансиране на иновации на Националния иновационен фонд (НИФ) 2022 г.

Сходни статии

Старт на процедурата за сформиране на оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации

2 Днес, 04.12.2024 г., за кандидатстване отвори процедурата “Сформиране на оперативни групи (първа стъпка)” към интервенцията II.Ж.1 “Подкрепа за оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации (ЕПИ)”. Тя е част от Стратегическия план […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Проекти за структурни реформи” – 2025 г.

4 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 3): Проекти за структурни реформи” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-3) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, работещи в […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Партньорства за трансформация във висшето образование” – 2025 г.

3 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 2): Партньорства за трансформация във висшето образование” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-2) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, […]

Филтър