Вчера, 12.07.2022 г., ЕС обяви, че ще подпомогне 17 големи иновативни проекта в областта на чистите технологии посредством Фонда за иновации. В рамките на третия кръг за награди от фонда, в 17-те проекта ще бъдат инвестирани 1,8 млрд. евро. Целта е на пазара да се въведат революционни технологии в енергоемките отрасли, водорода, възобновяемата енергия, инфраструктурата за улавяне и съхранение на въглероден диоксид и производството на ключови компоненти за съхранение на енергия. Сред избраните са проекти от Финландия, Франция, Германия, Исландия, Холандия, Норвегия, Полша, Швеция, както и един проект от България.
Вицепрезидентът на Европейската комисия, Франс Тимерманс, заяви, че стойността на средствата от Фонда за иновации е увеличена с 60% в сравнение със тази от първия кръг, като целта е да бъдат подкрепени двойно повече иновативни европейски предприятия, за да се насърчи декарбонизацията и прехода към зелена енергия.
17-те големи проекта бяха избрани в рамките на втория конкурс за големи проекти и капиталовите им разходи надхвърлят 7,5 млн. евро. Проектите са селектирани от независими експерти на база способността им да намалят емисиите на парникови газове в сравнение с традиционните технологии и да въведат иновации, които са достатъчно зрели за внедряване на пазара.
Проектите са фокусирани върху производство, разпространение и използване на чист водород, оползотворяване на отпадъци за производство на водород, вятърна енергия от разположени в морето инсталации, производство на фотоволтаични модули, съхранение и рециклиране на батерии, улавяне и съхранение на въглероден диоксид, устойчиви авиационни горива и биогорива от ново поколение. Българският проект се фокусира върху цялостното улавяне и съхранение на въглероден диоксид. Ще бъдат свързани съоръженията за улавяне на CO₂ в завод за цимент с постоянно съхранение в изчерпано газово находище в Черно море чрез система от сухоземни и морски тръбопроводи.
Очаква се 17-те проекта да спестят 136 млн. тона еквивалент на CO₂ през първите 10 години на приложение.