Днес, 28.07.2022 г., Европейската комисия (ЕК) публикува резултатите от Индекса на цифровата икономика и общество (DESI) за 2022 г. DESI проследява напредъка на държавите-членки в областта на цифровите технологии. Резултатите сочат, че по време на пандемията от Covid-19 държавите са отбелязали общ напредък в усилията си за цифровизация, но все още се борят да преодолеят пропуските в областта на цифровите умения, цифровата трансформация на малките и средни предприятия (МСП) и въвеждането на модерни 5G мрежи.
Макар повечето държави членки да постигат напредък в цифровата си трансформация, проучването показва, че внедряването на ключови цифрови технологии в предприятията, като изкуствен интелект и големи данни (big data), остава слабо. Механизмът за възстановяване и устойчивост предлага около 127 млрд. евро, предназначени за реформи и инвестиции в областта на цифровите технологии, както и възможност за ускоряване на цифровата трансформация. ЕК препоръчва дължавите-членки да работят за пълното разгръщане на инфраструктурата за свързаност (в частност 5G), която е необходима за високо-иновативни услуги и приложения. Цифровите умения са друга важна област, в която е необходим по-голям напредък.
Спрямо индекса, Финландия, Дания, Нидерландия и Швеция остават лидери в ЕС. Въпреки това дори и те са изправени пред пропуски в ключови области – например, усвояването на съвременни цифрови технологии в тези държави, като изкуствен интелект и големи данни, остава под 30%. Най-ниско се класират Румъния, България, Гърция и Полша.
Използването на изкуствен интелект и големи данни от бизнеса е съответно само 8% и 14%. Тези ключови технологии имат огромен потенциал за значителни иновации и повишаване на ефективността, особено сред МСП. От своя страна само 55% от МСП в ЕС имат поне основно ниво на цифровизация, което показва, че почти половината от тях не се възползват от възможностите, създадени от цифровите технологии.
Цифровите технологии са ключов приоритет, заложен в новата политическа програма “Път към цифровото десетилетие” (Path to the Digital Decade). Повече за нея можете да прочетете тук.