Всичко за европейските проекти на едно място

Индекс на цифровата икономика и общество за 2022 г.: България на предпоследно място в ЕС

Днес, 28.07.2022 г., Европейската комисия (ЕК) публикува резултатите от Индекса на цифровата икономика и общество (DESI) за 2022 г. DESI проследява напредъка на държавите-членки в областта на цифровите технологии. Резултатите сочат, че по време на пандемията от Covid-19 държавите са отбелязали общ напредък в усилията си за цифровизация, но все още се борят да преодолеят пропуските в областта на цифровите умения, цифровата трансформация на малките и средни предприятия (МСП) и въвеждането на модерни 5G мрежи.

Макар повечето държави членки да постигат напредък в цифровата си трансформация, проучването показва, че внедряването на ключови цифрови технологии в предприятията, като изкуствен интелект и големи данни (big data), остава слабо. Механизмът за възстановяване и устойчивост предлага около 127 млрд. евро, предназначени за реформи и инвестиции в областта на цифровите технологии, както и възможност за ускоряване на цифровата трансформация. ЕК препоръчва дължавите-членки да работят за пълното разгръщане на инфраструктурата за свързаност (в частност 5G), която е необходима за високо-иновативни услуги и приложения. Цифровите умения са друга важна област, в която е необходим по-голям напредък.

Спрямо индекса, Финландия, Дания, Нидерландия и Швеция остават лидери в ЕС. Въпреки това дори и те са изправени пред пропуски в ключови области – например, усвояването на съвременни цифрови технологии в тези държави, като изкуствен интелект и големи данни, остава под 30%. Най-ниско се класират Румъния, България, Гърция и Полша.

Използването на изкуствен интелект и големи данни от бизнеса е съответно само 8% и 14%. Тези ключови технологии имат огромен потенциал за значителни иновации и повишаване на ефективността, особено сред МСП. От своя страна само 55% от МСП в ЕС имат поне основно ниво на цифровизация, което показва, че почти половината от тях не се възползват от възможностите, създадени от цифровите технологии.

Цифровите технологии са ключов приоритет, заложен в новата политическа програма “Път към цифровото десетилетие” (Path to the Digital Decade). Повече за нея можете да прочетете тук.

Предходна статия

5,5 млн. евро за обучение на здравни специалисти по програма “ЕС в подкрепа на здравето”

Следваща статия

20 000 лв. за общини от Националния конкурс “Нестле за Живей Активно! 2022”

Сходни статии

Покана по Национална програма „Иновации в действие“ – 2022/2023 г.

3 С бюджет от 2,3 млн. лв. за учебната 2022/2023 г., Национална Програма (НП) „Иновации в действие“ цели да създаде мрежа от иновативни училища за споделяне и обмяна на опит, да осигури подкрепа за творчески […]

Над 15 млн. евро финансиране от Европа за 7 нови покани по линия на ЕФМДРА

4 Днес, 13.10.2022 г., Европейската комисия обяви 7 нови покани на обща стойност 15,1 млн. евро за представяне на предложения по линия на Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури (ЕФМДРА). Поканите са насочени […]

Индивидуални сметки за обучения за всеки гражданин – предложение на ЕК

До 16 юли ЕК провежда консултации за въвеждането на индивидуални сметки, които да натрупват надбавки за обучение за гражданите на ЕС

Вашият коментар

Филтър