Трансграничната програма “ИНТЕРРЕГ IV-Б Дунавски регион” за периода 2021-2027 г. цели да насърчи икономическото, социалното и териториалното сближаване в Дунавския регион като адресира общи предизвикателства и нужди в конкретни области.
Ще бъдат финансирани проекти за разработване и практическо прилагане на политически рамки, инструменти и услуги, както и на конкретни пилотни инвестиции в малък мащаб.
Териториален обхват
Програмата обхваща 14 държави, от които 9 са държави-членки на ЕС – Австрия, България, Хърватия, Чехия, Унгария, Германия (Баден Вюртемберг и Бавария), Румъния, Словакия и Словения – и 5 държави, които не са членки на ЕС – Босна и Херцеговина, Република Молдова, Черна гора, Сърбия и Украйна (Чернивецка, Ивано-Франкивска, Закарпатска и Одеска област).
Бюджет
По програмата е определен ресурс от 215 млн. евро от европейските фондове и 53,7 млн. евро национално финансиране от участващите държави. Общият бюджет на програмата възлиза на 268,8 млн. евро.
Разпределение на средствата
Средствата, под формата на безвъзмездна финансова помощ, са разпределени на базата на приоритети със специфични цели както следва:
Приоритет 1: По-иновативен Дунавски регион – 50,6 млн. евро
Целите са свързани с подобряването на иновационния капацитет и технологичния трансфер, както и с развитието на нови умения и предприемачество. Ще се подкрепят дейности в подкрепа на научните изследвания и иновациите, подема на високите технологии, стратегии за интелигентна специализация, междусекторно сътрудничество и др.
Приоритет 2: По-зелен и нисковъглероден Дунавски регион – 93,2 млн. евро
Приоритетът цели да насърчи употребата на енергия от възобновяеми източници, адаптирането към климатичните промени и предотвратяването на риска от бедствия, подобряването на качеството на водите и опазването на природата и биологичното разнообразие. Програмата ще подкрепя мерки за устойчив и зелен транспорт, за справяне с бедствия и с изменението на климата, решения за подобряване на управлението на водите и сътрудничество в опазването на транснационалните екологични коридори.
Приоритет 3: По-социален Дунавски регион – 69,2 млн. евро
По приоритета ще се подкрепят дейности като схеми за интегриране на уязвими групи в пазара на труда, развитие на умения, подкрепа за достъпно и включващо образование, както и професионално такова, опазване на местното културно наследство, развитие на туризъм и др.
Приоритет 4: По-добро управление на сътрудничеството в Дунавския регион – 55,7 млн. евро
Приоритетът предвижда повишаването на институционалния капацитет за териториално и макро-регионално управление. Финансиране ще получат решения за справяне с ключови предизвикателства като демографската трансформация и нарастващите различия между регионите. Ще се подкрепят и дейности за цифровизация на публичната администрация.
Бенефициенти
Бенефициенти по програмата могат да бъдат местни, регионални и национални власти, неправителствени организации, агенции, изследователски институти и др.
Програмни органи
Управляващият орган (УО), който отговаря за ефективното управление и изпълнение на програмата е Министерството на финансите на Унгария. До Сметната палата на Унгария се осъществяват плащанията от Европейската комисия. Националният орган за България е Дирекция “Управление на териториалното сътрудничество” към Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Срок
Разходите на бенефициентите са допустими за финансиране от 01.01.2021 г. до 31.12.2029 г.
1 коментар