Всичко за европейските проекти на едно място

Попълнете анкета относно бъдещето на Дунавската програма

Днес, 02.05.2024 г., от Секретариата на програмата за трансгранично сътрудничество “ИНТЕРРЕГ IV-Б Дунавски регион” 2021-2027 г. съобщиха, че стартира анкета относно бъдещето на програмата след 2027 г.

Поканени да участват в проучването са всички заинтересовани страни, които желаят да споделят възгледите си относно транснационалните теми за сътрудничество и да посочат идеи за подобрение. Срокът за попълване на въпросника е 15.07.2024 г. от тук.

В текущия период програмата има за цел да допринесе в разработването и изпълнението на проекти за сътрудничество, които да спомогнат за по-иновативен, устойчив и социален Дунавски регион. Програмата си поставя за цел и да подобри регионалното управление, за да насърчи справянето с общи предизвикателства.

Програмата обхваща 14 държави, от които 9 са държави-членки на ЕС – Австрия, България, Хърватия, Чехия, Унгария, Германия (Баден Вюртемберг и Бавария), Румъния, Словакия и Словения – и 5 държави, които не са членки на ЕС – Босна и Херцеговина, Република Молдова, Черна гора, Сърбия и Украйна (Чернивецка, Ивано-Франкивска, Закарпатска и Одеска област).

Общият бюджет е 266 млн. евро, като 80% от средствата се предоставят от европейските фондове, а 20% са национално съфинансиране от участващите държави.

Програмата “Дунавски регион” ще подкрепя проекти в четири приоритетни области:

  1. Подобряване на иновациите и трансфера на технологии и изграждане на умения за интелигентна специализация, индустриален преход и предприемачество;
  2. Насърчаване на използването на възобновяема енергия, адаптиране към изменението на климата и справянето с бедствия, подобряване на качеството на водата и почвите и защита и запазване на биоразнообразието;
  3. Осигуряване на достъпност, приобщаване и ефективност за пазара на труда, образованието и обучението;
  4. Подобряване на регионалното управление за справяне с големи териториални предизвикателства, подкрепа за решения за предоставяне на по-добри обществени услуги и цифровизация.

С проекти по програмата могат да участват национални, регионални или местни институции, университети, изследователски институти, частни компании и НПО в рамките на консорциуми, съставени от поне три участващи държави.

По-подробна информация за програмата можете да откриете тук.

Междувременно миналия месец приключиха приемите по две покани от програмата – Втората покана по програмата и Поканата по Инструмента за първоначално финансиране. По тях се набираха съответно проекти за по-зелен, нисковъглероден и по-социален Дунавски регион и за стратегически транснационални проекти, които да бъдат финансирани на следващ етап от налични източници на финансиране в региона.

Подробности можете да откриете тук и тук.

Предходна статия

1 558 проекта получават средства за инвестиции в технологична и екологична модернизация на селското стопанство

Следваща статия

90 млн. евро за иновации в градовете са достъпни по третата покана на “Европейската градска инициатива”

Сходни статии

До 5 млн. евро за проект в подкрепа на устойчивата европейска музикална екосистема

5 Процедурата “Музиката движи Европа” (CREA-CULT-2024-MME) отвори за кандидатстване на 03.12.2024 г. Целта ѝ е да подкрепи зеления преход и екологичната устойчивост на европейската музикална екосистема. Ще бъде финансиран един проект на консорциум, който да […]

14,5 млн. евро стават достъпни за изграждане на капацитет в областта на младежта по “Еразъм+” за 2025 г.

6 Вчера, 05.12.2024 г., отвориха 4 покани на тема “Изграждане на капацитет в областта на младежта” (ERASMUS-YOUTH-2025-CB), част от програмата на ЕС за образование, обучение, младеж и спорт – “Еразъм+”. Поканите са насочени към различни […]

Процедура “Европейска младеж заедно” – 2025 г.

11 Процедурата “Европейска младеж заедно” (ERASMUS-YOUTH-2025-YOUTH-TOG) отвори за кандидатстване днес, 05.12.2024 г. Тя ще финансира проекти, които създават мрежи за регионални партньорства с участието на младежи от цяла Европа – държавите-членки на ЕС и асоциираните […]

Вашият коментар

Филтър