Всичко за европейските проекти на едно място

МИР представи проекта на Иновационната стратегия за интелигентна специализация 2021-2027 г.

Днес, 04.08.2022 г., Министерството на иновациите и растежа (МИР) представи проекта на Иновационната стратегия за интелигентна специализация 2021-2027 г. (ИСИС). Събитието се проведе в хибриден формат, а в края участващите имаха възможност да зададат въпроси и споделят мнения.

Това е второто издание на стратегията, актуализирана от МИР. ИСИС е основополагащ документ, който определя националните и регионални приоритети за стратегическо развитие, подкрепени чрез финансиране от взаимно допълващи се политически инструменти. Крайната цел е да се постигне конкурентоспособност, устойчиви работни места и икономически растеж. Стратегията определя мерките за финансиране на иновации в програмния период 2021-2027 г., позволявайки на страната ни достъп до ресурсите по програма “Конкурентоспособност и иновации в предприятията” 2021-2027 г. (ПКИП) и Програмата за научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация 2021-2027 г. (ПНИИДИТ).

ИСИС е разделена на четири тематични области – “Информатика и ИКТ”, “Мехатроника”, “Индустрия за здравословен живот, биоикономика и биотехнологии” и “Нови технологии в креативните и рекреативните индустрии”, и една хоризонтална тематична област – “Чисти технологии, кръгова и нисковъглеродна икономика”. МИР представиха концепцията за специализация по тематични области за областите в България, но уточниха, че тя подлежи на промяна и обществения принос е добре дошъл.

По отношение на системата на управление на ИСИС, от министерството се ангажираха да подобрят координацията за осигуряване на приемственост на политиките, да въведат повече взаимодействие със заинтересованите страни, да задълбочат ангажирането на частния сектор и да вземат предвид посоката на стратегическо развитие на други държави-членки на ЕС, за да може страната ни да не пропусне ключови възможности за инвестиции.

Припомняме, че проектът на стратегията е публикуван за обществено обсъждане на Портала за обществени консултации на Министерския съвет  в срок до 31.08.2022 г. Коментари по него могат да бъдат изпращани както чрез Портала, така и на следните електронни пощи: n.karamihov@mig.gov.bg и e.beduyan@mig.gov.bg. МИР насърчи активният принос на заинтересованите страни и обеща, че техните предложения ще бъдат внимателно разгледани.

От министерството съобщиха, че предстоят регионални срещи с общностите на местно ниво, за да се прецизира регионалната приоритизация на тематичните области, и апелираха представителите на научноизследователската дейност, бизнеса и други заинтересовани страни да вземат участие.

Предходна статия

Национална програма “Помощ за пенсиониране”

Следваща статия

Информационен ден за поканите по Механизма за заеми за публичния сектор

Сходни статии

За обществено обсъждане: над 10 млн. евро за по-зелен трансграничен регион с Румъния (Покана 6)

10 Днес, 21.03.2025 г., за обществено обсъждане бяха публикувани насоките за кандидатстване по предстоящата процедура (Покана 6) от трансграничната програма “ИНТЕРРЕГ VI-A Румъния – България” 2021-2027 г. Тя се фокусира върху втория приоритет на програмата […]

До 10 000 евро от Civic Innovation Fund по проекти за финансова грамотност

14 Обучители и НПО, работещи в областта на гражданското образование и финансовата и икономическа грамотност, които се нуждаят от финансиране за проектна идея, имат възможност да кандидатстват по поканата на Civic Innovation Fund (CIF), организирана […]

До 12 000 евро от Civic Innovation Fund по проекти за медийна и дигитална грамотност

15 Обучители и НПО, работещи в областта на гражданското образование и медийната и цифрова грамотност, които се нуждаят от финансиране за проектна идея, имат възможност да кандидатстват по поканата на Civic Innovation Fund (CIF), организирана […]

Вашият коментар

Филтър