Процедурата “Заеми за публичния сектор – самостоятелни проекти” (JTM-2022-2025-PSLF-STANDALONE-PROJECTS) цели да адресира социалните, икономически и екологични предизвикателства, произтичащи от прехода на ЕС към климатична неутралност, които териториите в преход са посочили в плановете си. Проектите трябва да отговарят на условията за отпускане на заем от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ).
Териториите в преход в България са областите Стара Загора, Перник и Кюстендил.
Финансиране
По процедурата се предоставя смесено финансиране – безвъзмездна финансова помощ от ЕС и заеми от ЕИБ по линия на Механизма за справедлив преход.
- Заемите, изискани директно от ЕИБ, трябва да са на стойност поне 12,5 млн. евро, като банката покрива до 50% от общата стойност на проекта (т.е. проектът трябва да е с общ бюджет поне 25 млн. евро);
- Заемите от посредници на ЕИБ трябва да са на стойност поне 3 млн. евро;
- Компонентът на безвъзмездните средства ще се предоставя под формата на фиксирана еднократна сума в размер на 15% от заемния компонент (или 25%, ако проектът се намира в по-слабо развит регион).
Бюджетът по процедурата е в размер на 1,4 млрд. евро за период от 4 години.
Бенефициенти
Бенефициенти по процедурата могат да бъдат индивидуално участващи публични или частни юридически лица (на които е възложена обществена услуга), които са регистрирани в държава-членка на ЕС. Могат да кандидатстват и международни организации.
Допустими дейности и разходи
Допускат се устойчиви инвестиции като:
- ВЕИ и зелена и устойчива мобилност;
- ефективни мрежи за централно отопление;
- публични изследвания;
- цифровизация;
- екологична инфраструктура за интелигентно управление на отпадъците и водите;
- устойчива енергия, енергийна ефективност, включително обновяване и преустройство на сгради;
- градско обновяване;
- преход към кръгова икономика;
- възстановяване на земи и екосистеми, биоразнообразие;
- обучения;
- социална инфраструктура и др.
Допустимите разходи ще бъдат определени в споразумението за отпускане на безвъзмездни средства.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA) към Европейската комисия.
Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост. Допуснатите предложения за всяка държава-членка се оценяват въз основа на оперативния капацитет на бенефициентите (ноу-хау, квалификации и ресурси) и критериите за оценяване (уместност и въздействие, качество). В срок от 18 месеца ЕИБ ще уведоми одобрените кандидати.
Срок
Поканата има десет крайни срока за подаване на проектни предложения, най скорошният от които е 19.10.2022 г., 18 часа (17 часа Централноевропейско време). Следващите дати са 19.01.2023 г., 19.04.2023 г., 20.09.2023 г., 17.01.2024 г., 17.04.2024 г., 19.09.2024 г., 16.01.2025 г., 15.04.2025 г. и 11.09.2025 г. Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tender Opportunities Portal (SEDIA).
Продължителността на проектите трябва да бъде между 24 и 60 месеца.