Всичко за европейските проекти на едно място

Процедура “Базирани на природата решения за защита на местната инфраструктура”

Процедурата “Базирани на природата решения* за защита на местната инфраструктура” (HORIZON-CL3-2022-INFRA-01-01) цели да разшири познанията за решенията, базирани на природата, и тяхната способност да повишат устойчивостта на градската инфраструктура срещу бедствия.  Следва да бъде направен принос към осигуряването на устойчивост и автономност на инфраструктурите, като по този начин се допълват традиционните мерки за сигурност.

Процедурата е част от рамковата програма на ЕС “Хоризонт Европа” и по-конкретно Клъстър 3, който задава параметри за научноизследователските и иновационни дейности за разработване на решения за справяне с конкретни заплахи за сигурността, както и за доближаването на тези разработки до пазара.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на фиксирана еднократна безвъзмездна финансова помощ.

Общият бюджет за поканата възлиза на 5 млн. евро. Ще се спонсорира един проект.

Бенефициенти

Бенефициенти по процедурата могат да бъдат юридически лица от държавите-членки или от държави, асоциирани с програма “Хоризонт Европа”, органи на ЕС, международни организации.

Бенефициентите трябва да бъдат част от консорциум, съставен от поне три независими едно от друго юридически лица. Консорциумите трябва да включват поне два местни или регионални органа на управление от поне двe различни държави-членки на ЕС или асоциирани държави.

Допустими дейности и разходи

Проектните предложения трябва да допринесат за:

  • Устойчивостта на широкомащабни взаимосвързани системни инфраструктури в случай на сложни атаки, пандемии или бедствия;
  • Модернизирането на системи за защита на инфраструктура, които позволяват отговор без съществена човешка намеса на сложни заплахи и предизвикателства, както и по-добра оценка на рисковете, осигуряваща устойчивост и стратегическа автономност;
  • Устойчиви и сигурни интелигентни градове, използващи знанията, получени от защитата на критични инфраструктури и системи.

Очаква се дейностите да достигнат ниво на технологична готовност (TRL) 4-5** до края на проекта.

Безвъзмездната финансова помощ по процедурата е под формата на еднократна сума (lump sum), която не е обвързана със специфични разходи.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за иновации и малки и средни предприятия (EISMEA) към Европейската комисия.

Комитет по оценяване, съставен от независими експерти, извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо проектите с най-висок оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси) и по критерии за високи постижения, въздействие и качество и ефективност на изпълнението. Резултатите от оценяването се очакват през февруари 2023 г.

Срок

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 23.11.2022 г., 18 часа (17 часа Централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tender Opportunities Portal (SEDIA).

Максималната продължителност на проекта е 4 години.


* Европейската комисия определя решенията, базирани на природата като “Решения, които са вдъхновени и подкрепени от природата, които са рентабилни, едновременно осигуряват екологични, социални и икономически ползи и спомагат за изграждането на устойчивост. Такива решения внасят повече и по-разнообразни природни характеристики и процеси в градовете, ландшафтите и морските пространства чрез адаптирани на местно ниво, ресурсно ефективни и системни интервенции”.

** TRL 4 – Технология, валидирана в лаборатория; TRL 5 – Технология, валидирана в релевантна среда.

Предходна статия

Процедура “Социалните иновации като фактор за решения и по-добро възприемане на сигурността”

Следваща статия

РИОСВ Русе стартира дейности за подобряване на местобиитанията в природен резерват Сребърна

Сходни статии

До 50 000 евро за иновативно решение за оценка на мащаба на последствията от геоложки и метеорологични опасности

4 Отворената покана за иновационна награда на “GOBEYOND” цели да подкрепи най-иновативното решение, което да бъде интегрирано в разработената по проекта Система за ранно предупреждение, основаваща се на въздействието на множество рискове (MR-IEWS). Поканата отвори […]

Шест български компании са одобрени за инвестиции от Фонда на ЕСИ

27 Днес, 10.12.2024 г., по време на юбилейното 20-о издание на Националния иновационен форум, стана ясно, че шест български иновативни компании, включително “Барин Спортс” АД, са одобрени и в процес на получаване на инвестиции от […]

ЕК одобри създаването на първите 7 Фабрики за изкуствен интелект в Европа

9 Седем консорциума са избрани за създаването на първите Фабрики за изкуствен интелект (ИИ) в Европа. Това съобщиха днес, 10.12.2024 г., от Европейската комисия. Инвестицията в тях е в размер на 1,5 млрд. евро, комбинираща […]

Вашият коментар

Филтър