На 08.09.2022 г., Европейската сметна палата (ЕСП) публикува доклад, очертаващ рисковете пред успешното изпълнение на плановете за възстановяване и устойчивост (ПВУ) на държавите-членки. Според доклада на ЕСП, оценяването на Европейската комисия (ЕК) на националните планове е адекватно в общ план, но пред напълно успешното им изпълнение продължават да стоят пречки като например неясно определени ключови етапи и цели.
За целите на одита са разгледани шест държави – Германия, Гърция, Испания, Франция, Хърватия и Италия – за които се проверява дали са оценени от ЕК в съответствие с условията на Механизма за възстановяване и устойчивост.
Въпреки адекватната обща оценка на ЕК, одитът показва, че оценителите не са използвали вътрешните насоки систематично или еднакво за целите на качествената оценка. В резултат на това, възможността да се проследява оценката е била частично затруднена. Предстои въздействието на ПВУ да се види на практика.
По отношение на околната среда, докладът заключава, че сред разглежданите мерки няма такива, които да нанасят значителни вреди. В същото време, обаче, не се наблюдава систематично включване на мерки за смекчаване на въздействието върху околната среда под формата на ключови етапи и цели в плановете.
ЕСП установява също, че начинът на отпускане на средствата се определя по-скоро в резултат на преговори, отколкото от съответните разходи. Освен това в оценяването на ЕК се наблюдава липса на хармонизиран подход при разглеждането на етапите на изпълнение на дадена мярка. Държавите-членки също невинаги са вземали предвид препоръките, отправени в рамките на европейския семестър (т.е. цикъла на координиране на икономическите, фискалните, трудовите и социалните политики в ЕС) в своите ПВУ.
Пълният доклад можете да откриете тук – Специален доклад ЕСП.