Всичко за европейските проекти на едно място

ЕК предлага забрана за продукти, произведени с принудителен труд

Днес, 14.09.2022 г., Европейската комисия (ЕК) представи проекта за нов Регламент, който забранява внасянето на продукти, произведени с принудителен труд на европейския пазар. Без да таргетира специфични компании и индустрии, предложението обхваща произведените в ЕС продукти за вътрешно потребление и за износ, както и вносните стоки.

Според регламента, националните власти ще могат да изтеглят от пазара продукти, произведени с принудителен труд, след провеждане на разследване. Митническите органи на ЕС ще имат отговорността да идентифицират и спират продукти, произведени с принудителен труд, на границите на Съюза.

Европейският комисар по търговските въпроси, Валдис Домбровскис, заяви, че проектозаконът е разработен, с идеята да сведе до минимум административната тежест за бизнеса, като прилага индивидуален подход за малките и средни предприятия.

В срок от 18 месеца след влизането в сила на регламента, ЕК ще издаде насоки за прилагането му, включващи насоки за надлежна проверка на принудителния труд и информация за рисковите показатели за принудителен труд. Ще бъде основана и мрежа на ЕС за продукти от принудителен труд, която ще служи като платформа за сътрудничество между компетентните органи и ЕК.

Предстои проектът на регламента да бъде одобрен от Европейския парламент и Съвета на ЕС, преди да влезе в сила. Прилагането му ще започне 24 месеца след влизането му в сила.

Предходна статия

Възможност за участие на български МСП в международната конференция “Go Global Award 2022”

Следваща статия

Програма “Творческа Европа”

Сходни статии

54 проекта за усъвършенствани цифрови умения са постъпили по миналогодишните покани

7 Днес, 26.03.2024 г., Европейската изпълнителна агенция за здравеопазване и цифровизация (HaDEA) съобщи, че в рамките на трите покани за цифрови умения от 2023 г., които се реализират по програма “Цифрова Европа”, са постъпили общо […]

МОН дава 500 000 лв. за софтуер за откриване на плагиатство

5 Министерството на образованието и науката (МОН) ще заплаща около 500 000 лв. на година за специализиран софтуер за откриване на плагиатство. Разработеният в Полша софтуер ще позволява проверка на това дали даден писмен труд […]

Технологичен лагер KUMIHIMO за старт-ъпи и изследователи в България

12 Български старт-ъпи, скейл-ъпи, изследователски институции и университетски екипи имат възможност да участват в Технологичния лагер KUMIHIMO на японската иновативна компания за електроника Murata Manufacturing. Инициативата се осъществява с подкрепата на Endeavor Bulgaria. Целта на […]

Вашият коментар

Филтър