Всичко за европейските проекти на едно място

Процедура “Кръгова икономика, ресурси от отпадъци, въздух, вода, почва, шум, химикали, Баухаус”

Процедурата “Кръгова икономика, ресурси от отпадъци, въздух, вода, почва, шум, химикали, Баухаус” (LIFE-2022-SAP-ENV) бе отворена на 17.05.2022 г. Целта на процедурата е да улесни прехода към устойчива, кръгова, нетоксична, енергийно ефективна и устойчива на климатичните промени икономика, както и към среда без токсини. Проектите трябва да покриват една или повече от долуизброените теми:

  1. Кръгова икономика и отпадъци;
  2. Въздух;
  3. Вода;
  4. Почва;
  5. Шум;
  6. Химикали;
  7. Нов европейски Баухаус.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на грантове по Европейската програма за околна среда и климат “LIFE” 2021-2024 г. Бюджетът на процедурата възлиза на 92,3 млн. евро.

Размерът на общия бюджет за един проект може да варира между 2 и 10 млн. евро. Финансиране ще получат 38 проекта. Грантовете не трябва да носят печалба на бенефициентите.

Максималният допустим интензитет на помощта (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е до 60%.

Бенефициенти

Бенефициенти могат да бъдат индивидуално участващи юридически лица, които са регистрирани в държава-членка на ЕС или държава, асоциирана с програма “LIFE”.

Допустими дейности и разходи

Дейностите трябва да допринасят към целта на поканата чрез:

  • Разработване, демонстриране и популяризиране на иновативни техники, методи и подходи;
  • Принос за обогатяването на базата от знания и за прилагането на най-добрите практики;
  • Разработване, изпълнение, мониторинг и прилагане на законодателството и политиките на ЕС;
  • Възпроизвеждане на резултатите, интегриране на свързаните с тях цели в други политики и в практиките на публичния и частния сектор, мобилизиране на инвестиции и подобряване на достъпа до финансиране.

По проектите допустими разходи са възнаграждения на персонал, разходи за оборудване, разходи за закупуване на земя, разходи за външни услуги, неподлежащ на приспадане ДДС, срещи и разходи за информация и комуникация.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA) към Европейската комисия.

Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за значимост, качество, въздействие и ресурси. Резултатите от оценяването се очакват през месец март 2023 г.

Срок

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 04.10.2022 г., 18 часа (17 часа Централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tender Opportunities Portal (SEDIA).

Проектите трябва да са с продължителност между 24 и 120 месеца.

Предходна статия

Покана по Национална програма „Профилактика и рехабилитация на педагогическите специалисти“ – 2022 г.

Следваща статия

Покана по Национална програма „Подкрепа на образователните медиатори и социалните работници“ – 2022 г.

Сходни статии

Информационна сесия за процедура на Европейската космическа агенция

1 Днес, 28.06.2022 г., се проведе информационна сесия за възможностите за участие на български фирми и научни организации в Осмата тръжна процедура на Европейската космическа агенция (ЕКА). Събитието бе организирано от Министерството на иновациите и […]

Стипендии до 1 500 лв. годишно от Фонд “Искам да уча”

345 В срок до 31.07.2024 г. студенти и кандидат-студенти до 26-годишна възраст могат да кандидатстват за средства в подкрепа на висшето си образование по програмата на Фонд “Искам да уча”. Инициативата е на Центъра за междуетнически […]

Процедура “Създаване на мрежа от изследователски висши училища в България” по плана за възстановяване

11 Целта на процедура „Създаване на мрежа от изследователски висши училища в България” /BG-RRP-2.004/, част от Националния план за възстановяване и устойчивост, е да се създаде нов модел за развитие на изследователските университети, чрез финансиране […]

Вашият коментар

Филтър