Всичко за европейските проекти на едно място

ОПИК приключва след 14 месеца

Вчера, 06.10.2022 г., се проведе среща на Комитета за наблюдение (КН) на Оперативна програма “Иновации и конкурентоспособност” 2014-2020 г. (ОПИК). На срещата присъства и Агнес Монфре – ръководител на отдел “България, Хърватия и Словения” в Главна дирекция “Регионална и градска политика” на Европейската комисия (ЕК). Тя определи проектите и резултатите от програмата като много добри и над средните нива в Европа.

Ето и най важните акценти от срещата:

ОПИК трябва да приключи до 14 месеца

Агнес Монфре заяви, че ОПИК трябва да приключи след 14 месеца, като по думите й в оставащото време трябва да бъде засилено изпълнението на финансовите инструменти.

Подкрепени са над 35 000 микро-, малки и средни предприятия за 2,6 млрд. лв.

През 7-годишния период 2014-2020 г. са били подкрепени над 35 000 микро- и МСП, от които 23 000 по време на пандемията от Covid-19 и последвалата криза. Данните сочат, че българските предприятия са получили повече от 2,6 млрд. лв., по-голямата част от които под формата на безвъзмездна финансова помощ.

До момента ЕК е сертифицирала над 2,5 млрд. лв. или 78% от общия бюджет на програмата.

Нови 80 млн. лв. за бягащите от конфликта в Украйна

По време на срещата на КН бе прието и изменение на ОПИК, с което се създава нова ос 7 “Действия по линия на сближаването за бежанците в Европа (CARE)”. Бюджетът по нея е в размер на 80,2 млн. лв., а средствата са насочени към подкрепа на бягащите от конфликта в Украйна.

Ще се покриват разходи за настаняване с включена закуска и обяд в местата за настаняване и подслон. До края на 2023 г. се очаква да бъдат подкрепени над 42 000 украински бежанци.

Предходна статия

Конференция за техническите иновации на бъдещето – Tech of Tomorrow

Следваща статия

Процедура за докторaнтски и постдокторантски програми по дейности „Мария Склодовска-Кюри“ от “Хоризонт Европа”

Сходни статии

До 5,8 млн. лв. по проекти на работодатели за обучения на служители

9 От днес, 02.12.2024 г., работодатели могат да кандидатстват с проекти за обучение на служители по процедурата “Нови умения” (BG05SFPR002-1.019), част от Програма “Развитие на човешките ресурси” 2021-2027 г. (ПРЧР). “Нови умения” цели да подкрепи […]

Трета покана на NGI Fediversity за развитие на мобилни технологии

3 Третата покана на “NGI Fediversity” отвори вчера, 01.12.2024 г. Тя ще подкрепи научноизследователски и развойни проекти, които допринасят за развитието на мобилните технологии. Търсят се технологии, които помагат на потребителите да отделят своето съдържание […]

Отвори втори прием на поканата EENergy за подобряване на енергийната ефективност на МСП

6 Втората покана EENergy за подобряване на енергийната ефективност на европейски малки и средни предприятия (МСП) отвори днес, 02.12.2024 г. Тя ще предостави безвъзмездна помощ на предприятията за изпълнение на действия, водещи до подобряване на […]

Вашият коментар

Филтър