Всичко за европейските проекти на едно място

Съветът на ЕС прие регламент за спешна интервенция за справяне с високите цени на енергията

Вчера, 06.10.2022 г., държавите-членки на ЕС официално одобриха спешни мерки за справяне с високите цени на енергията. Посредством нов регламент ще се въведат мерки за намаляване на търсенето на електроенергия, както и такива за събиране и преразпределяне на свръх-приходите на енергийния сектор към домакинствата и малките и средните предприятия (МСП).

След като тази сряда Европейския парламент призова за спешни действия, енергийните министри на държавите-членки в рамките на Съвета на ЕС отговориха на техните искания. Основните акценти на регламента са:

Намаляване на търсенето на електроенергия

Регламентът определя доброволна обща цел за намаляване на брутното потребление на електроенергия с 10% и задължителна цел за намаляване на потреблението на електроенергия с 5% в пиковите часове. Държавите-членки ще определят 10% от пиковите си часове между 01.12.2022 г. и 31.03.2023 г., през които ще намалят потреблението. Те, също така, ще могат свободно да изберат подходящите мерки за намаляване на потреблението и за двете цели през този период.

Горна граница на пазарните приходи от “инфрамаргинални” продукти

Съветът постигна съгласие за ограничаване на пазарните приходи с таван 180 евро/MWh за производителите на електроенергия, включително посредниците, които използват т.нар. инфрамаргинални технологии за производство на електроенергия – възобновяеми енергийни източници, ядрени и лигнитни въглища. През последните месеци тези оператори са натрупали неочаквано големи финансови печалби, без да се увеличават оперативните им разходи. Таванът има за цел да запази рентабилността на операторите и да не възпрепятства инвестициите във възобновяеми енергийни източници.

Държавите-членки също се съгласиха да използват мерки по свой избор за събиране и пренасочване на свръх-приходите към подкрепа и защита на крайните потребители на електроенергия.

Солидарен данък за сектора на изкопаемите горива

Бе определена задължителна временна вноска за солидарност върху печалбите на предприятията, работещи в секторите на суровия петрол, природния газ, въглищата и рафинерията. Солидарната вноска ще се изчислява върху облагаемите печалби, определени съгласно националните данъчни правила през финансовата година, започваща през 2022 г. или през 2023 г., които са над 20% увеличение на средногодишните облагаеми печалби от 2018 г. насам. Солидарната вноска ще се прилага в допълнение към редовните данъци и такси, приложими в държавите-членки.

Мерки за търговия на дребно за МСП

Държавите-членки ще могат временно да определят цена за доставка на електроенергия за МСП, за да им осигурят допълнителна подкрепа с високите цени на енергията. Освен това, държавите-членки се споразумяха, че могат по изключение и временно да определят цена за доставка на електроенергия, която е по-ниска от разходите.

 

Мерките са временни и извънредни по характер. Те ще се прилагат от 01.12.2022 г. до 31.12.2023 г. Целите за намаляване на потреблението на енергия се прилагат до 31.03.2023 г. Задължителният таван на пазарните приходи се прилага до 30.06.2023 г.

Специални изключения са въведени за Кипър и Малта.

Регламентът ще бъде публикуван в Официалния вестник на ЕС и ще влезе в сила на следващия ден.

Предходна статия

Процедура за докторaнтски и постдокторантски програми по дейности „Мария Склодовска-Кюри“ от “Хоризонт Европа”

Следваща статия

Отвори процедура “Грижа в дома” по ПРЧР за 176 млн. лв.

Сходни статии

До 50 000 евро за иновативно решение за оценка на мащаба на последствията от геоложки и метеорологични опасности

6 Отворената покана за иновационна награда на “GOBEYOND” цели да подкрепи най-иновативното решение, което да бъде интегрирано в разработената по проекта Система за ранно предупреждение, основаваща се на въздействието на множество рискове (MR-IEWS). Поканата отвори […]

Шест български компании са одобрени за инвестиции от Фонда на ЕСИ

27 Днес, 10.12.2024 г., по време на юбилейното 20-о издание на Националния иновационен форум, стана ясно, че шест български иновативни компании, включително “Барин Спортс” АД, са одобрени и в процес на получаване на инвестиции от […]

ЕК одобри създаването на първите 7 Фабрики за изкуствен интелект в Европа

9 Седем консорциума са избрани за създаването на първите Фабрики за изкуствен интелект (ИИ) в Европа. Това съобщиха днес, 10.12.2024 г., от Европейската комисия. Инвестицията в тях е в размер на 1,5 млрд. евро, комбинираща […]

Вашият коментар

Филтър