Всичко за европейските проекти на едно място

Процедура “Създаване на структури за ускоряване на вълната от обновяване в публичния сектор”

Процедурата “Създаване на структури за ускоряване на вълната от обновяване в публичния сектор” (LIFE-2022-CET-RENOPUB) бе отворена на 17.05.2022 г. Тя цели да установи структури за улесняване на реновацията на публични сгради на регионално и национално ниво (напр. центрове за обслужване на едно гише и др.). Функцията на тези структури ще бъде да подкрепят нарастващ брой организатори в разработването и осъществяването на амбициозни проекти за обновяване на публичните сгради в голям мащаб.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на грантове по Европейската програма за околна среда и климат “LIFE” 2021-2024 г. Бюджетът на процедурата възлиза на 6 млн. евро.

Размерът на общия бюджет за един проект може да варира между 1 и 1,5 млн. евро, което значи, че финансиране ще получат поне 4 проекта. Грантовете не трябва да носят печалба на бенефициентите.

Максималният допустим интензитет на помощта (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е до 95%.

Бенефициенти

Бенефициенти могат да бъдат юридически лица, които са регистрирани в държава-членка на ЕС или държава, асоциирана с програма “LIFE”.

Те могат да кандидатстват самостоятелно или в партньорство, но трябва да бъдат от една и съща държава.

Допустими дейности и разходи

Проектните предложения следва да създават и управляват структури за улесняване на реновацията на публични сгради на регионално или национално ниво. Структурите трябва да предлагат всеобхватни услуги – технически, финансови, правни консултации, възлагане на обществени поръчки, гарантиране на качеството на строителните работи и др.

По проектите допустими разходи са възнаграждения на персонал, разходи за оборудване, и за неподлежащ на приспадане ДДС.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA) към Европейската комисия.

Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за значимост, качество, въздействие и ресурси. Резултатите от оценяването се очакват през месец април 2023 г.

Срок

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 16.11.2022 г., 18 часа (17 часа Централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tender Opportunities Portal (SEDIA).

Одобрените проекти трябва да демонстрират устойчивост в период от 5 години след края си.

Предходна статия

Засилва се ролята на националните органи в правилата на ЕС за стандартизация

Следваща статия

Процедура “Към сграден фонд с нулеви емисии: укрепване на благоприятна рамка за дълбоко обновяване”

Сходни статии

ЕСИ публикува за обсъждане проект на Кодекс за поведение на консултантите в областта на иновациите

3 Европейският съвет за иновации (ЕСИ) провежда консултации във връзка с публикувания днес /01.08.2023 г./ проект на Кодекс за поведение на консултантите в областта на иновациите. От управителния съвет на ЕСИ съобщават, че са счели […]

До 15 000 евро за старт-ъпи в областта на биотехнологиите, фармацевтичните продукти и здравеопазването

3 Регионалният старт-ъп акселератор на Labena Ventures цели да насърчи иновациите и предприемаческата екосистема в страните от Централна и Източна Европа. Фокусът на акселераторската програма са областите биотехнологии, фармация и здравеопазване. Могат да кандидатстват стартиращи […]

Среща на върха на Европейския съвет за иновации през декември

1 Днес, 01.09.2022 г., от Европейския съвет за иновации (ЕСИ) обявиха, че на 07. и 08.12.2022 г. в Брюксел ще се проведе второто издание на Срещата на върха на ЕСИ. Събитието се организира от Европейската […]

Вашият коментар

Филтър