Всичко за европейските проекти на едно място

Предстоящи процедури за чист въздух по Програма “Околна среда” за 715 млн. лв.

Вчера, 12.10.2022 г., заместник-министърът на околната среда и водите Ренета Колева съобщи, че над 715 млн. лв. ще бъдат инвестирани пряко в дейности и мерки за подобряване на качеството на въздуха по Програма “Околна среда”  2021-2027 г. (ПОС). Това стана ясно по време на работна среща между Главна дирекция “Оперативна програма “Околна среда”” кметове, зам.-кметове и представители на 21 общини.

Министерството на околната среда и водите (МОСВ) вече е започнало подготовка на процедурите за кандидатстване по ПОС. Средствата по Приоритет “Въздух” на ПОС ще бъдат насочени към 21 общини* с нарушено качество на атмосферния въздух, които са с регистрирани превишения на среднодневните норми и средногодишната концентрация на фини прахови частици (ФПЧ) в периода 2017-2021 г.

Към момента са известни две процедури:

“За по-чист въздух” за 610 млн. лв.

Ще се финансира подмяната на топлоуреди на дърва или въглища за битово отопление с екологични алтернативи. Крайни получатели на помощта са граждани от тези 21 общини. Те ще трябва да се съгласят да предоставят за рециклиране старите устройства на твърдо гориво. Бенефициенти по процедурата ще бъдат общините.

“Зелена инфраструктура в градска среда” за 105 млн. лв.

Ще се подкрепя озеленяване на урбанизираните територии, включително възможност за инвестиции в иновативни подходи. Примерни дейности, които ще могат да получат финансиране са разширяване на съществуващи зелени площи, изграждане на зелени стени, облагородяване на “кални петна” и др. Приоритетно озеленяването ще става с растителни видове с висока степен на поглъщане или задържане на ФПС.

Допълнителна информация по процедурите ще бъде налична своевременно на настоящия уебсайт.


* Тези общини са Асеновград, Благоевград, Перник, Столична община, Бургас, Велико Търново, Видин, Враца, Горна Оряховица, Димитровград, Кърджали, Ловеч, Монтана, Несебър, Пазарджик, Плевен, Пловдив, Русе, Смолян, Хасково и Шумен.

Предходна статия

280 млн. евро ще бъдат налични за 110 местни инициативни групи

Следваща статия

Предстои информационен ден относно отворените през Октомври 2022 г. покани по ЕФМДРА

Сходни статии

До 50 000 евро за иновативно решение за оценка на мащаба на последствията от геоложки и метеорологични опасности

6 Отворената покана за иновационна награда на “GOBEYOND” цели да подкрепи най-иновативното решение, което да бъде интегрирано в разработената по проекта Система за ранно предупреждение, основаваща се на въздействието на множество рискове (MR-IEWS). Поканата отвори […]

Шест български компании са одобрени за инвестиции от Фонда на ЕСИ

27 Днес, 10.12.2024 г., по време на юбилейното 20-о издание на Националния иновационен форум, стана ясно, че шест български иновативни компании, включително “Барин Спортс” АД, са одобрени и в процес на получаване на инвестиции от […]

ЕК одобри създаването на първите 7 Фабрики за изкуствен интелект в Европа

9 Седем консорциума са избрани за създаването на първите Фабрики за изкуствен интелект (ИИ) в Европа. Това съобщиха днес, 10.12.2024 г., от Европейската комисия. Инвестицията в тях е в размер на 1,5 млрд. евро, комбинираща […]

Вашият коментар

Филтър