Всичко за европейските проекти на едно място

Процедура “Към ефективно прилагане на ключовото законодателство в областта на устойчивата енергия”

Процедурата “Към ефективно прилагане на ключовото законодателство в областта на устойчивата енергия” (LIFE-2022-CET-POLICY) бе отворена на 17.05.2022 г. Тя цели да подпомогне прилагането на основните законодателни актове в областта на устойчивата енергия, а именно Директивата за енергийната ефективност (обхват А), Директивата за енергията от възобновяеми източници (обхват Б) и Директивата за енергийните характеристики на сградите (обхват В). Съществени елементи в прилагането на директивите са точен мониторинг, прогнозиране и оценка.

В рамките на тазгодишната покана се приемат само проектни предложения по обхват В – Директивата за енергийните характеристики на сградите.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на грантове по Европейската програма за околна среда и климат “LIFE” 2021-2024 г. Бюджетът на процедурата възлиза на 2 млн. евро.

Размерът на общия бюджет за един проект може да достигне 2 млн. евро, което значи, че финансиране ще получи минимум 1 проект. Грантовете не трябва да носят печалба на бенефициентите.

Максималният допустим интензитет на помощта (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е до 95%.

Бенефициенти

Бенефициенти могат да бъдат юридически лица, които са регистрирани в държава-членка на ЕС или държава, асоциирана с програма “LIFE”.

Те трябва да кандидатстват в консорциум, съставен от поне 3 участници (не свързани) от поне 3 различни държави.

Допустими дейности и разходи

Дейностите трябва да допринасят към целите на поканата чрез едно или повече от следните:

  • Обмен на идеи и добри практики в и между държавите-членки;
  • Предоставяне на подкрепа, технически съвети и инструменти, съобразени с даден национален и регионален контекст;
  • Обхват, оценка и моделиране на вариантите за изпълнение в синхрон със законодателните изисквания на ЕС;
  • Подпомагане на мониторинга и оценката на изпълнението на политиките;
  • Разработване и прилагане на методологии за по-точно измерване и отчитане на приноса и др.

По проектите допустими разходи са възнаграждения на персонал, разходи за оборудване, и за неподлежащ на приспадане ДДС.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA) към Европейската комисия.

Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за значимост, качество, въздействие и ресурси. Резултатите от оценяването се очакват през месец април 2023 г.

Срок

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 16.11.2022 г., 18 часа (17 часа Централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tender Opportunities Portal (SEDIA).

Одобрените проекти трябва да демонстрират устойчивост в период от 5 години след края си.

Предходна статия

Евродепутати призоваха за приемането на България и Румъния в Шенген

Следваща статия

Процедура “Енергийна ефективност и интелигентна готовност на сградите – използване на инструментите”

Сходни статии

До 67 500 евро за разработване на технически решения в роботиката за процесите на производството

7 Втората покана по проекта “COROB” отваря за кандидатстване на 20.01.2025 г. По поканата ще бъдат разработени технически решения, покриващи до 2 предизвикателства, дефинирани по проекта “COROB”, които да бъдат допълнително интегрирани и валидирани в […]

До 6 млн. евро за проекти, насърчаващи развитието на трансграничния регион Румъния – България

19 Тази седмица /15.01.2025 г./ стартира приемът на проектни концепции (концептуални бележки), които допринасят за Интегрираната териториална стратегия (ИТС) за развитие на трансграничния регион Румъния – България. Поканата се реализира по програмата “ИНТЕРРЕГ VI-A Румъния […]

ЕИТ дава начало на нова общност за водите и морския сектор – EIT Water

19 Вчера, 16.01.2025 г., Европейският институт за иновации и технологии (ЕИТ/EIT) публикува поканата, свързана с основаването на нова десета Общност за знания и иновации (KIC) в областта на водите, морските сектори и екосистеми – EIT […]

Вашият коментар

Филтър