Днес, 21.11.2022 г. за обществено обсъждане бе публикуван пакета документи по предстоящата процедура “Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап II” (BG-RRP-4.024). Бюджетът възлиза на 282,4 млн. лв. като средствата се предоставят по линия на Плана за възстановяване и устойчивост на България (ПВУ).
Ще се инвестира в жилищни сгради с минимум четири самостоятелни жилища в цялата страна, като процедурите ще се управляват от общинските администрации. Обновяването на жилищния сграден фонд ще протече в два етапа – при първия, който бе обявен през септември, ще може да се кандидатства до 31.05.2023 г., като сдруженията на собствениците ще получат безвъзмездно 100% от средствата за саниране. При вторият етап (настоящия), който ще бъде обявен през април следващата година, ще може да се кандидатства до 31.12.2023 г., а одобрените жилищни сгради ще получат 80% безвъзмездна финансова помощ.
Предвижда се минималният размер на помощта за един проект е 50 000 лв., а максималният – 7,5 млн. лв.
Допустими за саниране се предвижда да бъдат устойчиво конструктивни сгради – блокове или блок секции, проектирани преди 26.04.1999 г., без значение от вида строителство.
Друго важно условие е, че собствениците ще трябва да регистрират сдружение с поне 67% съгласие за участие в процедурата, както и 100% съгласие за изпълнение на строително-ремонтните дейности. Сдруженията ще трябва да изготвят технически паспорт на сградата, енергийно обследване, както и да сключат партньорски договор със съответната община.
Всички сгради, които ще получат финансиране трябва да постигнат енергиен клас “B” и минимум 30% спестявания на първична енергия.
Ще се допускат дейности по изпълнение на мерки за енергийна ефективност, които са задължителни според обследването за енергийна ефективност (напр. подмяна на дограма, топлинно изолиране, ремонт на общите системи за отопление и охлаждане и др.), съпътстващи строителни и монтажни работи и други съпътстващи дейности като извършване на обследване за енергийна ефективност, сертифициране за енергийна ефективност, въвеждане в експлоатация и др.
Ще се покриват разходи за допустимите дейности по проектите, както и такива за организация и управление и за публичност (вкл. разходи за възнаграждения на персонала по администриране на предложението).
Разходите по процедурата са допустими за финансиране от 01.02.2020 г. до 30.06.2026 г.
Коментари и становища по пакета документи за кандидатстване могат да се подават до 21.12.2022 г. включително чрез системата ИСУН 2020.