Тази сутрин /02.06.2023 г./ отвори приемът по процедура “Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап II” (BG-RRP-4.024). Процедурата е част от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) и има бюджет в размер на 282,4 млн. лв.
Могат да кандидатстват сдружения на собственици на жилища в многофамилни жилищни сгради, които се управляват по реда на Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС) и са проектирани преди 26.04.1999 г. Одобрените сгради ще получат до 80% финансиране.
Припомняме, че вчера затвори първият прием по процедурата – Етап I (BG-RRP-4.023) – при когото на одобрените сгради ще се предоставя до 100% финансиране.
Аналогично, целта и на настоящата процедура е да се подобрят енергийните характеристики на жилищните сгради. Условие е подкрепените многофамилни жилищни сгради да достигнат клас на енергопотребление “В” и да спестяват поне 30% първична енергия, като по този начин се очаква да се намалят разходите за енергия и да се подобри качеството на живот.
Минималният размер на помощта за един проект е 50 000 лв., а максималният – 9,5 млн. лв.
Допускат дейности по изпълнение на мерки за енергийна ефективност, които са задължителни според обследването за енергийна ефективност (напр. подмяна на дограма, топлинно изолиране, ремонт на общите системи за отопление и охлаждане и др.), инсталиране на системи за оползотворяване на енергия от ВЕИ, ремонт на покрив, съпътстващи строителни и монтажни работи (СМР). Други съпътстващи дейности като извършване на обследване за енергийна ефективност, сертифициране за енергийна ефективност, въвеждане в експлоатация и др. следва да се финансират със собствени средства.
С публични средства ще се покриват разходи за СМР. Със средства на бенефициентите ще се заплащат разходи за извършване на обследване за ЕЕ, сертификат за енергийни характеристики, разходи, свързани със заснемания, технически и работни проекти, разходи, свързани с набавянето на необходими разрешителни документи, разходи за изготвяне на независима експертна оценка, непредвидени разходи за СМР, разходи за авторски и строителен надзор, разходи за въвеждане на обектите в експлоатация и др.
Разходите по процедурата са допустими за финансиране от 01.02.2020 г. до 30.06.2026 г.
Срокът за кандидатстване е до 16.01.2024 г.
Повече информация за условията за кандидатстване по процедурата можете да откриете тук.