Всичко за европейските проекти на едно място

Процедура “Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап II”

Процедурата “Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап II” (BG-RRP-4.024) цели да предостави средства за устойчиво енергийно обновяване на националния сграден фонд от жилищни сгради, за да се достигне клас на енергопотребление “В”, да се спестят поне 30% първична енергия за всеки обект, да се подобрят условията за живот и да се намали енергийната бедност.

Териториален обхват

Процедурата се прилага на територията на цялата страна, като за всеки от шестте района на планиране в България – т.е. Югозападен, Южен централен, Югоизточен, Североизточен, Северен централен и Северозападен – общите безвъзмездни средства по процедурата се разпределят по равно.

Финансиране

По процедурата се предоставя безвъзмездна финансова помощ по Плана за възстановяване и устойчивост на Република България (ПВУ). Общият бюджет възлиза на 282,4 млн. лв., т.е. за всеки район на планиране се падат по 47 млн. лв.

Минималният размер на помощта за един проект е 50 000 лв., а максималният – 9,5 млн. лв.

По отношение на максималния размер на помощта при наличие на самостоятелни обекти в сградата, които се използват за извършване на стопанска дейност, отдаване под наем или извършване на дейност от търговци, се прилага режим de minimis, при който максималният размер на помощта за един проект не може да надхвърля 200 000 евро  (391 166 лв.) за период от три бюджетни години.

Интензитетът на безвъзмездната помощ е до 80%, което значи, че 20% от допустимите разходи следва да се покрият със средства на бенефициентите.

Бенефициенти

Бенефициенти по поканата могат да бъдат сдружения на собственици на жилищни сгради с минимум четири самостоятелни жилища, които са регистрирани по Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС). Сградите трябва да са проектирани преди 26.04.1999 г., без значение от вида строителство.

Проектните предложения се подават в партньорство със съответната община, която се явява водещ партньор по проекта. Едно проектно предложение може да включва само една сграда. Общинските администрации могат да кандидатстват с повече от едно проектно предложение, стига да се касаят различни сгради.

Допустими дейности и разходи

По проектите се допускат дейности за изпълнение на мерки за енергийна ефективност (ЕЕ), предписани в обследването за ЕЕ (напр. подмяна на дограма, топлинно изолиране, ремонт на общите системи за отопление и охлаждане и др.), инсталиране на системи за оползотворяване на енергия от възобновяеми енергийни източници, съпътстващи строителни и монтажни работи (СМР), ремонт на покрив, СМР, свързани с безопасността. Допускат се и съпътстващи дейности като извършване на обследване за ЕЕ, сертифициране за ЕЕ, въвеждане в експлоатация и др., но те са за сметка на бенефициента.

За финансиране с публични средства се допускат разходите за СМР. Разходите за извършване на обследване за ЕЕ, сертификат за енергийни характеристики, разходи, свързани със заснемания, технически и работни проекти, разходи, свързани с набавянето на необходими разрешителни документи, разходи за изготвяне на независима експертна оценка, непредвидени разходи за СМР (до 10%) разходи за авторски и строителен надзор, разходи за въвеждане на обектите в експлоатация и др. са за сметка на бенефициента.

Управление и оценяване

Проектните предложения се оценяват от комисия въз основа на административната им допустимост и по критерии за (1) процент енергийно спестяване в годишното потребление на първична невъзобновяема енергия, (2) очаквано годишно намаляване на емисиите на въглероден диоксид, (3) ефективност на инвестицията за ЕЕ на годишна база (лв. /kWh/г), (4) целесъобразност на инвестицията за ЕЕ (кв. м разгърната застроена площ), (5) ниво на ангажираност на собствениците (% собственици, членуващи в сдружението) и (6) постигнато ниво на подобрение на жилищната инфраструктура.

Предложенията с равен резултат ще бъдат класирани съгласно представянето си по горните критерии в следната последователност: (3), (1), (2), (4).

Процедурата се управлява от Дирекция “Жилищна политика” към Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

Срокове

Продължителността на проектите е до 28 месеца, но не по-късно от 30.06.2026 г. Разходите са допустими за финансиране, ако са направени и платени между 01.02.2020 г. и 30.06.2026 г.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 28.03.2024 г. вкл. Кандидатстването е по електронен път, чрез Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020).

Предходна статия

Отвори вторият прием по процедурата за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради

Следваща статия

Настъпват промени при подаването на проектни предложения по програмата на ЕСИ Accelerator

Сходни статии

218 проекта на граждански организации са подадени по Програма “Мисия: възможна”

5 218 граждански организации от 61 населени места са кандидатствали за близо 21 млн. лв. гъвкаво финансиране за устойчиво развитие по Програма “Мисия: възможна”. Това съобщиха днес, 16.06.2025 г., от Българския фонд за жените (БФЖ). […]

Мярката за насърчаване на социалната икономика на местно и регионално ниво ще отвори към края на годината с увеличен бюджет

17 Днес, 16.06.2025 г., от Главна дирекция “Европейски фондове, международни програми и проекти” към Министерството на труда и социалната политика (МТСП) съобщиха, че процедурата “Насърчаване на социалната икономика на местно и регионално ниво” (BG05SFPR002-1.013) ще […]

До 460 000 евро по проекти за готовност в киберсигурността на оператори от сектори с висока критичност

16 Първата покана по проект “EUDOROS” ще подкрепи публични и частни организации, както и индустрията за киберсигурност в ЕС, за да повишат готовността си за киберсигурност в секторите с висока критичност – енергетика, транспорт, банково […]

Филтър