Всичко за европейските проекти на едно място

800 млн. евро са достъпни по първия търг на Европейската банка за водород
водород, технологии, климат, енергия, план за възстановяване

Европейската комисия (ЕК) даде начало на първия по рода си търг на Европейската банка за водород в подкрепа на производството на възобновяем водород (InnovFund-2023-AUC-RFNBO-Hydrogen). Търгът отвори днес, 23.11.2023 г., и разполага с ресурс от 800 млн. евро.

Средствата се осигуряват от приходите от търговия с емисии, насочени чрез Фонда за иновации на ЕС. Производителите на водород от възобновяеми източници могат да кандидатстват за подкрепа под формата на фиксирана премия за килограм произведен водород. Премията има за цел да запълни разликата между производствената цена и цената, която потребителите са готови да платят в момента, на пазар, на който производството на водород от невъзобновяеми източници е по-евтино.

Ролята на Европейската банка за водород е да допълни други политически инструменти за изграждане на пазар за възобновяем водород, стимулиране на инвестициите в производствения капацитет и увеличаване на мащаба на производството.

В рамките на настоящия пилотен търг производителите на възобновяем водород могат да подават заявления за определен обем на производство. Офертите следва да се основават на предложена ценова премия за килограм произведен водород от възобновяеми източници, с таван от 4.5 евро/кг. Офертите до тази цена (и др. изисквания) ще бъдат класирани във възходящ ред и ще получат подкрепа в същия ред до изчерпване на бюджета.

Избраните проекти ще получат отпуснатата субсидия в допълнение към пазарните приходи, които генерират от продажбата на водород, за период до 10 години. След подписване на споразуменията за безвъзмездна помощ, одобрените производители ще трябва да започнат да произвеждат възобновяем водород в рамките на пет години.

Предвиден е и механизъм (Търгове-като-услуга), чрез който държавите-членки ще могат да финансират директно проектите на тяхна територия, които не са успели да получат финансиране поради ограниченията в бюджета. С това няма да е необходимо провеждането на отделни търгове на национално равнище. Участието на държавите-членки в механизма е доброволно, а производителите на водород-кандидати също трябва да изразят интереса си към него в заявленията си, за да бъдат допустими.

Оферти се приемат в срок до 08.02.2024 г. от тук.

На 30.11.2023 г. по търга ще се проведе и информационен ден. Повече за него можете да научите от тук.

Предходна статия

4 млрд. евро от Европейския иновационен фонд за внедряване на технологии с нулево нетно потребление

Следваща статия

308 изследователи ще получат безвъзмездни средства за консолидиране от ЕСНИ за 2023 г.

Сходни статии

Старт на процедурата за сформиране на оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации

4 Днес, 04.12.2024 г., за кандидатстване отвори процедурата “Сформиране на оперативни групи (първа стъпка)” към интервенцията II.Ж.1 “Подкрепа за оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации (ЕПИ)”. Тя е част от Стратегическия план […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Проекти за структурни реформи” – 2025 г.

5 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 3): Проекти за структурни реформи” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-3) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, работещи в […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Партньорства за трансформация във висшето образование” – 2025 г.

3 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 2): Партньорства за трансформация във висшето образование” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-2) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, […]

Вашият коментар

Филтър