Министерството на енергетиката публикува за обществено обсъждане проект за изменение и допълнение на Закона за енергийната ефективност вчера, 11.03.2024 г. С него се предвижда създаването на Национален фонд за декарбонизация (НФД) като основна финансова схема за обновяването на сградния фонд в България.
Новият фонд е правоприемник на Фонда енергийна ефективност и възобновяеми източници (ВИ), като ще адаптира наличните финансови инструменти и ще структурира допълнителни такива, за да осигури необходимата подкрепа. Освен това ще се инвестира в развитието на нисковъглеродна икономика в съответствие с целите за декарбонизация.
В проекта на Закона за енергийната ефективност се предвижда приоритетно финансиране на проекти за повишаване на енергийна ефективност и за използване на енергия от ВИ при крайното потребление на енергия в сградите.
С измененията ще бъде способствано навлизането на нови специализирани услуги и развитие на финансовите механизми за стимулиране на прехода към чиста възобновяема енергия.
Становища и коментари по проекта на закона и допълващата документация могат да бъдат изпращани в срок до 10.04.2024 г. на електронен адрес v.ilieva@me.government.bg или на Портала за обществени консултации.
