Всичко за европейските проекти на едно място

До 750 000 евро по проекти за насърчаване на инвестициите в организации със социална цел

Поканата “Действия за разработване на услуги за проучване на резултатите от въздействието за участниците на пазара на инвестиции със социално въздействие” (ESF-2024-SOC-IMP) отвори на 27.03.2024 г. Тя ще насърчи вземането на по-добри и информирани инвестиционни решения, по-голяма прозрачност на пазара и сравнителен анализ на резултатите с цел насърчаване на инвестициите в субекти със социална насоченост (т.е. социални предприятия, социални стартиращи предприятия, фирми с въздействие и т.н.).

Това ще се осъществи чрез разработването на разширени услуги за предоставяне на данни и инструменти и практики за управление на въздействието. Ще се извършват проучвания на резултатите и проверки на данни за въздействието (т.е. оценка на практиките на инвеститора за управление на въздействието или на резултатите от въздействието в сравнение с конкретни стандарти в отрасъла).

Очаква се проектите да запълнят нарастващия глад за данни, който не е достатъчно задоволен от съществуващите публични и частни инициативи.

Финансиране

Подкрепата по процедурата е под формата на безвъзмездна финансова помощ по европейската програма “Европейски социален фонд +” (ЕСФ+) 2021-2027 г. Бюджетът на поканата възлиза на 4,5 млн. евро.

Предвидено е да бъдат финансирани около 6-8 проекта, като стойността на един проект е между 500 000 и 750 000 евро. Безвъзмездните средства покриват до 85% от допустимите разходи.

Бенефициенти

Бенефициенти по процедурата могат да бъдат изследователски центрове, университети, публични и частни инвеститори, организации в подкрепа на бизнес развитието и др. Те трябва да са регистрирани в държава-членка на ЕС или в държава, асоциирана по програмата “ЕСФ+”.

Допустимо е единствено кандидатстването в консорциум. Консорциумът трябва да е съставен от поне две организации от различни държави.

Допустими дейности и разходи

Сред допустимите дейности са:

  • Сесии за генериране на идеи, проучвания на пазара за потвърждаване на осъществимостта на идеите, идентифициране на потенциални бизнес възможности и определяне на целевите клиенти и техните нужди;
  • Дейности за проучване на пазара;
  • Изготвяне и разработване на бизнес планове с предложение за стойност;
  • Правен анализ и консултации за определяне на необходимите лицензи и разрешителни;
  • Определяне на оперативни процеси и работни потоци, идентифициране и планиране на необходимото оборудване и технологии, разработване на насоки за текущи операции;
  • Определяне и проектиране на дейностите по отношение на целите и задачите на продукта или услугата;
  • Научноизследователски и развойни дейности, включително експериментиране и създаване на прототипи; и т.н.

По проектите допустими са пътни и дневни разходи, разходи за амортизация на оборудване, както и непреки разходи (до 7% от стойността на преките допустими такива).

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от Генерална дирекция “Заетост, социални въпроси и приобщаване” (DG EMPL) към Европейската комисия.

Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за уместност, качество и въздействие. Резултатите от оценяването се очакват през октомври 2024 г.

Срок

Продължителността на проектите е между 24 и 36 месеца.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 04.07.2024 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tenders.

Предходна статия

Над 160 проекта участват в конкурса “Най-добър младежки старт-ъп в България 2024”

Следваща статия

До 500 000 евро за разширяване на мащаба на старт-ъпи в областта на суровините

Сходни статии

Старт на процедурата за сформиране на оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации

4 Днес, 04.12.2024 г., за кандидатстване отвори процедурата “Сформиране на оперативни групи (първа стъпка)” към интервенцията II.Ж.1 “Подкрепа за оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации (ЕПИ)”. Тя е част от Стратегическия план […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Проекти за структурни реформи” – 2025 г.

5 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 3): Проекти за структурни реформи” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-3) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, работещи в […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Партньорства за трансформация във висшето образование” – 2025 г.

3 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 2): Партньорства за трансформация във висшето образование” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-2) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, […]

Вашият коментар

Филтър