Днес, 28.03.2024 г., приключи приемът по процедурата “Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап II” (BG-RRP-4.024). От Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) съобщиха, че са постъпили общо 307 проектни предложения, по които търсената безвъзмездна помощ е в размер на 123 млн. лв.
Припомняме, че процедурата, която е част от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) отвори през юни 2023 г. Тя разполага с бюджет от 282,4 млн. лв., с които ще се финансират проекти за подобряване на енергийните характеристики на жилищните сгради в цялата страна. За разлика от Етап I на същата процедура (където финансирането беше 100%), одобрените сгради по Етап II ще получат до 80% публично финансиране. Останалите 20% от стойността на проектите представляват собствено финансиране.
Можеха да кандидатстват сдружения на собственици на жилища в многофамилни жилищни сгради, които са проектирани преди 26.04.1999 г. Те следва да достигнат клас на енергопотребление “В” и да спестяват поне 30% първична енергия. Минималният размер на помощта за един проект е 50 000 лв., а максималният – 9,5 млн. лв.
Повече информация за условията по процедурата можете да прочетете тук.
Крайният срок по процедурата бе удължаван два пъти с по един месец с цел да бъдат финансирани максимален брой проектни предложения от резервния списък по Етап I, а също и нови такива. От МРРБ обаче уточняват, че от последното удължаване броят на депозираните проекти е нараснал с едва 15 нови предложения.
Поради рязкото намаляване на интереса към процедурата от министерството информират, че срокът няма да бъде удължаван повече, въпреки че ресурсът не е изчерпан.
По Етап I бяха депозирани общо 3 068 проектни предложения от 152 общини на обща стойност 3,9 млрд. лв. – близо 4 пъти над разполагаемия бюджет. Одобрени за енергийно обновяване бяха 756 блока. Повече за тях можете да научите от тук.
Предстои получените проектни предложения от Етап II да бъдат оценени и класирани.