Всичко за европейските проекти на едно място

60 000 евро за валидиране на технологични подходи в селското стопанство чрез дронове

Втората отворена покана на “CHAMELEON” ще подкрепи изпълнението на маломащабни пилотни проекти, които да демонстрират въздействието на подходите по проекта CHAMELEON.

Целта на проекта CHAMELEON е да се изгради нова реконфигурируема и многофункционална платформена екосистема за безпилотни летателни апарати (UAV), включваща хетерогенни мрежи от UAV с поддържащите ги комуникационни протоколи, стратегии за навигация и контрол и станция за наблюдение, работеща автономно. На тази платформа са налични “пакети”, състоящи се от набор от инструменти и свързани с конкретен проблем в земеделието, горското стопанство или животновъдството.

Задачата на проектите по настоящата покана е да валидират чрез пилотни дейности един или повече от въпросните “пакети”. Повече информация за пакетите е налична тук, а за самия проект “CHAMELEON” – тук.

Финансиране

Процедурата се финансира по линия на европейската програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г. Настоящата покана разполага с бюджет от 300 000 евро.

Ще бъдат финансирани 5 проекта с по 60 000 евро под формата на еднократни суми. Тези средства ще покриват до 100% от допустимите разходи.

Бенефициенти

Бенефициенти могат да бъдат индивидуално участващи юридически лица от държавите-членки на ЕС и от държавите, асоциирани по програма “Хоризонт Европа”.

Допустими дейности и разходи

Задачата на кандидатите е да представят подробен пилотен сценарий за изпълнение и валидиране на конкретни пакети. Кандидатите трябва да определят района, в който ще се валидира пакетът, както и да придобият необходимите данни за пакета, като използват собствената си инфраструктура и оборудване. Това включва закупуване на UAV и съответния сензор (ако е необходимо).

Освен това предложеният пилотен сценарий трябва да включва подробна информация – напр. параметрите на полета (височина на полета, вид на дрона и подробности за сензора), какво ще се измерва (култури, лозя), както и вида и количеството данни, необходими за валидирането. След като всички тези данни бъдат събрани, кандидатите ще използват платформата CHAMELEON, за да качат данните за обработка, за да се оцени пакета с помощта на резултатите.

Проектните дейности ще протекат под формата на 6-месечна програма, разделена на три фази:

  1. Планиране (1 месец) – разработване на работен план, включващ провеждани дейности, цели на решението, основни предизвикателства и предлагани подходи и др.;
  2. Изпълнение (4 месеца) – фаза на разработване и постигане на резултати;
  3. Разпространение и експлоатация (1 месец) – участие в събития, присъствие в социални медии, публикации или друго съдържание, използвано за споделяне на инструментите и резултатите от проекта.

Допустимите разходи включват разходи за персонал, подизпълнители, пътуване и настаняване, амортизация на оборудване, закупуване на други стоки и услуги, а също и непреки разходи – до 25% от преките допустими такива.

Оценяване

Проектните предложения се оценяват от по двама представители на консорциума CHAMELEON по критерии за въздействие (актуалност на темата и планове за използване), високи постижения (основателност на концепцията), експертиза на бенефициента и разгръщане на ресурсите.

Резултатите от оценяването се очакват на 25.09.2024 г. Проектните дейности ще започнат през октомври 2024 г.

Срок

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 30.06.2024 г., 20 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването се осъществява от тук.

Предходна статия

14,1 млн. лв. се предвиждат по новата национална научна програма ВИХРЕН – 2024

Следваща статия

15 млн. евро за създаване на мрежи от европейски кина през 2024 г.

Сходни статии

До 5 млн. евро за проект в подкрепа на устойчивата европейска музикална екосистема

4 Процедурата “Музиката движи Европа” (CREA-CULT-2024-MME) отвори за кандидатстване на 03.12.2024 г. Целта ѝ е да подкрепи зеления преход и екологичната устойчивост на европейската музикална екосистема. Ще бъде финансиран един проект на консорциум, който да […]

14,5 млн. евро стават достъпни за изграждане на капацитет в областта на младежта по “Еразъм+” за 2025 г.

5 Вчера, 05.12.2024 г., отвориха 4 покани на тема “Изграждане на капацитет в областта на младежта” (ERASMUS-YOUTH-2025-CB), част от програмата на ЕС за образование, обучение, младеж и спорт – “Еразъм+”. Поканите са насочени към различни […]

Процедура “Европейска младеж заедно” – 2025 г.

11 Процедурата “Европейска младеж заедно” (ERASMUS-YOUTH-2025-YOUTH-TOG) отвори за кандидатстване днес, 05.12.2024 г. Тя ще финансира проекти, които създават мрежи за регионални партньорства с участието на младежи от цяла Европа – държавите-членки на ЕС и асоциираните […]

Вашият коментар

Филтър