Всичко за европейските проекти на едно място

Процедура “Агент за продажби на европейски филми” – 2024 г.

Процедурата “Агент за продажби на европейски филми” (CREA-MEDIA-2024-FILMSALES) отвори на 30.04.2024 г. Целта ѝ е да подкрепи разпространението и популяризирането, в т.ч. и онлайн, на европейски аудиовизуални произведения. Разпространението може да бъде в рамките на ЕС, както и в международен план.

За тази цел ще се предоставят средства на европейските агенти по продажбите, въз основа на техните резултати на пазара, за по-нататъшно реинвестиране в придобиването, популяризирането и разпространението на най-новите ненационални европейски филми. Обект на разпространение могат да бъдат както малки, така и големи продукции.

Проектите следва да се вписват в новата цифрова среда, включително чрез иновативни бизнес модели.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ по Европейската програма “Творческа Европа” 2021-2027 г. Бюджетът на поканата възлиза на 5,3 млн. евро.

Размерът на помощта за един проект е до 750 000 евро. Очаква се да бъдат спонсорирани поне 6 проекта.

Допустимият интензитет на помощта (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е 70%.

Бенефициенти

Бенефициенти по процедурата могат да бъдат европейски агенти по продажбите, т.е. дружества, назначени от продуцентите на филмите. Агентите следва да са специализирани в търговската експлоатация на даден филм чрез пускане на пазара и лицензиране на филма на дистрибутори или други купувачи за чужбина.

Те следва да са регистрирани в държава-членка на ЕС, в държава от Европейското икономическо пространство или в държава, асоциирана по програма “Творческа Европа”.

Допустими дейности и разходи

Дейностите, които ще получат финансиране включват:

  1. Генериране на потенциален фонд, който ще се разпределя в зависимост от представянето на компанията на европейския пазар;
  2. Изпълнение – генерираният по този начин фонд от всяко дружество трябва да бъде реинвестиран в:
    • минимални гаранции или аванси, платени за международните права за продажба на допустими ненационални европейски филми;
    • промоция, маркетинг и реклама на пазара на допустими не-национални европейски филми.

По проектите са допустими разходи за амортизация на оборудване, невъзстановим ДДС, както и непреки разходи в размер до 7% от стойността на преките такива.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от Изпълнителната агенция за образование и култура (EACEA) към Европейската комисия.

Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерий за уместност, като се вземат предвид резултатите на кандидата в европейския пазар. Резултатите от оценяването се очакват през декември 2024 г.

Срок

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 20.06.2024 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tenders.

Проектите могат да имат продължителност между 12 и 24 месеца.

Предходна статия

На 23 април ще отвори схемата за постдокторантски стипендии на “Мария Склодовска-Кюри” за 2024 г.

Следваща статия

С 3 млн. лв. ще се изгражда национална дигитална платформа за преводачески услуги от и на български жестов език

Сходни статии

Годишен доклад на ОЛАФ за 2024 г.: над 870 млн. евро трябва да се възстановят в бюджета на ЕС

10 Днес, 16.06.2025 г., беше публикуван годишният доклад за 2024 г. на Европейската служба за борба с измамите (OLAF/ОЛАФ), който разкрива новите тенденции за измами в редица области, включително биоразнообразието и околната среда, енергетиката, търговията, […]

До 120 000 лв. за подобряване на киберсигурността в малките и средни предприятия в България

19 Процедурата “Подкрепа за подобряване на киберсигурността в малките и средни предприятия в Република България” (DEP-1.001) цели да предостави финансова подкрепа на малки и средни предприятия, за да въведат съвременни решения и мерки за намаляване […]

218 проекта на граждански организации са подадени по Програма “Мисия: възможна”

11 218 граждански организации от 61 населени места са кандидатствали за близо 21 млн. лв. гъвкаво финансиране за устойчиво развитие по Програма “Мисия: възможна”. Това съобщиха днес, 16.06.2025 г., от Българския фонд за жените (БФЖ). […]

Вашият коментар

Филтър