Всичко за европейските проекти на едно място

90 млн. евро за иновации в градовете са достъпни по третата покана на “Европейската градска инициатива”

Процедурата “Трета покана на Европейската градска инициатива – иновативни дейности” бе отворена вчера, 06.05.2024 г. Тя ще подкрепи проекти, които изпробват иновативни решения в градовете, за да спомогнат осъществяването на екологичния и цифровия преход. Проектите трябва да се ориентират около един от следните два приоритета:

  1. Енергиен преход;
  2. Технологии в градовете.

Изпитаните иновативни решения трябва да могат да се възпроизвеждат и адаптират към други градове на ЕС. По този начин се гарантира, че проектите на местно ниво имат по-широко обществено и икономическо въздействие в Европа.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР). Бюджетът на процедурата възлиза на 90 млн. евро.

Размерът на безвъзмездната помощ за един проект може да достигне 5 млн. евро, което значи, че финансиране ще получат поне 18 проекта.

Максималният допустим интензитет на помощта (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е 80%. Останалите 20% трябва да бъдат покрити самостоятелно от бенефициентите.

Бенефициенти

Бенефициенти могат да бъдат градски власти на местни административни единици с поне 50 000 жители, както и техни асоциации с или без статус на юридически лица. Те трябва да са базирани в държави-членки на ЕС.

Кандидатстването трябва да бъде в партньорство с институции, агенции (дори ако са изцяло собственост на общината), висши учебни заведения, партньори от частния сектор, инвеститори, изследователски институти, НПО и др. Освен с тях, подкрепените градски власти следва да създадат партньорства за трансфер на иновациите с три други града от различни държави-членки, за да възпроизведат проектите си.

Препоръчително е един консорциум да има до 10 партньори. Всички партньори трябва да са от държави-членки на ЕС.

Допустими дейности и разходи

Дейностите по проектите трябва да отговарят на един от горепосочените два приоритета:

  1. Енергиен преход – ще се подкрепя тестването на иновативни решения за икономически жизнеспособни, интелигентни и интегрирани местни енергийни мрежи с нулеви въглеродни емисии. Решенията следва да бъдат преносими и мащабируеми, а енергийните мрежи – ориентирани към търсенето. По проектите следва да се даде възможност на гражданите и заинтересованите страни за участие, което да ускори енергийния преход. Проектните предложения могат да бъдат насочени към минимизиране на търсенето на енергия, диверсификация на местните енергийни източници, внедряване на интелигентни и интегрирани местни енергийни системи, развиване на енергийни общности и  увеличаване на работните места;
  2. Технологии в градовете – ще се финансира тестването на решения, базирани на нови технологии за по-добри услуги за гражданите и за повишаване на капацитета на местните власти да предлагат тези услуги. За целта по проектите ще се извършват експерименти, резултатите от които да могат да бъдат възпроизведени в по-широк мащаб с помощта на Политиката за сближаване. Проектните предложения следва да целят осигуряване на по-добри и адаптирани обществени услуги, дигитална трансформация, усъвършенстване на устройственото планиране, осигуряване на по-добра цифрова и физическа достъпност, безопасни, сигурни и устойчиви градове, киберзащита, засилване на превенцията и смекчаването на бедствията и гарантиране на продоволствената сигурност.

Част финансирането по проектите ще подпомогне трансфера на иновативни решения, особено към градове и региони в Европа, които най-много се нуждаят от устойчива градска трансформация.

По проектите допустими разходи са възнаграждения на персонал, офис и административни разходи, разходи за пътуване и настаняване, външни услуги, оборудване и строителство.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от Постоянния секретариат на Европейската градска инициатива (EUI) от името на Генерална дирекция “Регионална и градска политика” (DG REGIO) към Европейската комисия.

Постоянният секретариат на EUI извършва оценка за административна допустимост. След това проектите се оценяват на база Стратегическа оценка (70%) по критерии за иновативност и значимост, партньорство и съвместна работа, измеримост на резултатите и въздействие, устойчивост и разширяване на обхвата и преносимост. Следва оценяване на база Оперативна оценка (30%) по критерии за дизайн и логика на проекта, осъществимост и оперативна готовност, организационни мерки и оперативен капацитет и бюджет.

Резултатите от оценяването се очакват през март 2025 г. Изпълнението на одобрените проекти ще започне през октомври 2025 г.

Срок

Максималната продължителност на проектите е 3,5 години.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 14.10.2024 г., 14 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската градска инициатива Electronic Exchange Platform.

Предходна статия

Попълнете анкета относно бъдещето на Дунавската програма

Следваща статия

До 60 000 евро за решения на предизвикателства в европейската музикална екосистема

Сходни статии

Япония започна преговори за асоциация по “Хоризонт Европа”

9 ЕС и Япония стартираха официални преговори за присъединяване на страната към “Хоризонт Европа” – рамковата програма на ЕС за наука и иновации, възлизаща на 93,5 млрд. евро. За това съобщиха от Европейската комисия (ЕК) миналата […]

До 50 000 евро за разработване на иновативни приложения и услуги в селското стопанство

12 Първата отворена покана за разработване на “AGRARIAN” ще подкрепи проекти на старт-ъпи, малки и средни предприятия (МСП), университети и научноизследователски организации, които използват облачни, крайни и смесени технологии за справяне с предизвикателствата в селското […]

328 изследователи ще получат безвъзмездни средства за консолидиране от ЕСНИ за 2024 г.

13 Европейският съвет за научни изследвания (ЕСНИ) обяви днес /03.12.2024 г./ одобрените 328 изследователи в рамките на процедурата “Безвъзмездни средства за консолидиране” (Consolidator grant) за 2024 г. Те получават финансиране в размер на 678 млн. […]

1 коментар

Вашият коментар

Филтър