Утре /10.05.2024 г./ за кандидатстване отваря процедурата “От висше образование към заетост” (BG05SFPR001-3.002). Тя е част от Програма “Образование” 2021-2027 г. и има бюджет в размер на 187,2 млн. лв.
Целта на процедурата е да постигне съответствие между търсенето и предлагането на специалисти с висше образование. По-конкретно ще се търси:
- Подобряване на практическите умения на студентите в съответствие с потребностите на пазара на труда;
- Насърчаване на въвеждането на дуално обучение във висшето образование;
- Укрепване на връзките между висшите училища и работодателите и повишаване на ефективността на партньорствата между тях.
Фокусът на процедурата е върху педагогическите, техническите и природните науки, математиката и информатиката. Очакването е да бъдат обхванати над 46 000 участници.
Конкретен бенефициент е Министерството на образованието и науката (МОН), а висши училища в страната ще бъдат поканени да се включат като партньори по изпълнението на проекта.
Максималният размер на безвъзмездното финансиране е 187,2 млн. лв., а минимален такъв не е заложен. Няма изискване за съфинансиране.
Дейностите, предвидени за финансиране, включват:
- Провеждане на допълнителни студентски практики на база оценка на кариерното ориентиране на студентите;
- Създаване на условия за въвеждане на дуално обучение във висшето образование, внедряване на система за проследяване на дипломираните висшисти и организиране на обучения, в т.ч. за придобиване на предприемачески умения;
- Поддейност 2.1.Проучване на международния опит при провеждане на дуално обучение и изготвяне на проекти на нормативни документи, ръководства, обучителни материали, образци на споразумения между висши училища, работодатели и обучаеми, с участие на социалните партньори;
- Поддейност 2.2. Пилотно въвеждане на дуално обучение във висшето образование;
- Поддейност 2.3. Допълнителни обучения на студенти и организиране на събития с участието на студенти;
- Поддейност 2.4. Обучение на преподаватели, кариерни консултанти, експерти по осигуряването на качеството и други служители във висши училища;
- Поддейност 2.5. Внедряване на системата за проследяване на дипломираните висшисти, подкрепа на клубовете на завършилите, създаване на платформа за обмен на опит и подкрепа.
Ще се покриват разходи за провеждане на студентски практики, проучване на международния опит, апробиране на дуално обучение, организиране на събития и обучения, разходи за персонал, както и непреки разходи.
Продължителността на проекта е до 60 месеца, но не по-късно от 31.12.2029 г.
Крайният срок за подаване на проектното предложение е 12.08.2024 г., 17:30 ч. чрез системата ИСУН 2020.