Всичко за европейските проекти на едно място

Процедура “Инвестиции в земеделски стопанства” от МИГ Сандански

Процедурата “Инвестиции в земеделски стопанства” (BG06RDNP001-19.838) цели да повиши конкурентоспособността на земеделието на територията на Местна инициативна група (МИГ) Сандански.

Ще се изпълняват мерки за преструктуриране и развитие на стопанствата, модернизация и въвеждане на нови технологии, опазване на компонентите на околната среда, прилагане на стандартите на ЕС, насърчаване на сътрудничеството между земеделските производители.

Настоящият прием е първи по процедурата.

Финансиране

По процедурата се предоставя безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) 2014-2020 г. Общият бюджет възлиза на 218 794 лв.

Изготвените проекти трябва да се вписват в следните граници:

  • Минимален размер на безвъзмездната помощ за един проект: 4 889.50 лв.;
  • Максимален размер на безвъзмездната помощ за един проект: 218 794 лв.

От страна на бенефициентите се изисква да осигурят между 30 и 50% от финансирането на проектите си. По-висок интензитет на публичното финансиране се прилага за млади земеделски стопани, за интегрирани проекти, за проекти в райони с природни и други специфични ограничения и при проекти за колективни инвестиции. Очаква се да бъдат подкрепени поне 3 проекта.

Бенефициенти

Могат да кандидатстват регистрирани земеделски производители с постоянен адрес или седалище на територията на МИГ-а и с минимален стандартен производствен обем на земеделското стопанство не по-малко от 8 000 евро. Могат да кандидатстват още признати групи производители и организации на производители на земеделски продукти.

Кандидатстването е самостоятелно.

Допустими дейности и разходи

Допустимите дейности включват:

  1. Внедряване на нови продукти, процеси и технологии и обновяване на наличните производствени материални и нематериални активи;
  2. Насърчаване на сътрудничеството с производителите и преработвателите на земеделски продукти;
  3. Опазване на компонентите на околната среда, вкл. с намаляване на вредните емисии и отпадъци;
  4. Повишаване на енергийната ефективност в земеделските стопанства;
  5. Подобряване условията на труд, хигиенните, ветеринарните, фитосанитарните, екологичните и други условия на производство;
  6. Подобряване качеството на произвежданите земеделски продукти;
  7. Осигуряване на възможностите за производство на биологични земеделски продукти.

По проектите допустими разходи са строителство и обновяване на сгради, закупуване на активи, създаване на трайни насаждения, разходи за достигане на съответствие със стандарти на ЕС и международно признати стандарти, закупуване на земя, недвижима собственост, специализирани транспортни средства, оборудване за производство на пчелни продукти и др., както и проучвания, хонорари на архитекти, инженери, консултанти (до 12% от общите допустими разходи) и др.

Управление и подбор

По процедурата се прилага подходът “Водено от общностите местно развитие” (ВОМР) от програмния период 2014-2020 г., чрез който МИГ формулират и одобряват стратегия за интегрирано развитие на територията.

Подборът на проектни предложения се извършва от Комисия за подбор, назначена от МИГ Сандански. Оценката на проектните предложения включва (i) оценка на административното съответствие и допустимостта и (ii) техническа и финансова оценка. Най-много точки ще се дават за проекти с дейности на територията на селата в община Сандански и град Мелник.

Комисията за подбор извършва оценка на всички постъпили проекти, след което ръководителят на УО взeма решение за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ. На одобрените кандидати се изпраща покана за сключване на Административен договор.

Администратор на помощта по процедурата е управляващият орган (УО) на ПРСР – Дирекция “Развитие на селските райони” към Министерството на земеделието и храните.

Срокове

Продължителността на проектите е до 36 месеца, но не по-късно от 30.06.2025 г.

Крайният срок за подаване на проектните предложения е 20.08.2024 г., 20 ч. Кандидатстването е по електронен път чрез системата ИСУН 2020.

Предходна статия

С 4,5 млн. лв. ще се подкрепя управлението на защитените зони от мрежата Натура 2000

Следваща статия

До 15 000 евро за проекти на граждански организации в подкрепа на правата на малцинствата

Сходни статии

До 30 април транспортните предприятия могат да кандидатстват за държавна помощ до 4 млн. лв.

10 30.04.2024 г. е новият краен срок, до който фирми от транспортния отрасъл могат да кандидатстват по мярката “Помощ в подкрепа на разходи за стабилизиране на транспортния отрасъл в Република България“. Това бе обявено днес, […]

Остатъчен ресурс от 19,1 млн. лв. по ОПРЧР ще бъде реинвестиран до края на 2031 г.

5 Миналия четвъртък /28.12.2023 г./ Фондът на фондовете (ФнФ) и Управляващият орган на Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси” 2014-2020 г. (ОПРЧР) подписаха споразумение за реинвестиране на остатъчния ресурс по програмата. Средствата в размер на […]

Отвори схемата за напреднали на ЕСНИ за 2024 г. с бюджет 703 млн. евро

7 Днес, 29.05.2024 г., за кандидатстване отвори процедурата “Безвъзмездни средства за напреднали” (Advanced grant) (ERC-2024-AdG). С бюджет от 703,5 млн. евро тя ще подкрепи 285 проекта на главни изследователи, които ще провеждат амбициозни и новаторски […]

Вашият коментар

Филтър