Над 1,8 млрд. евро под формата на безвъзмездна помощ ще бъдат предоставени по линия на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (ЕИП) за периода май 2021 г. – април 2028 г. Това съобщи днес, 12.09.2024 г., Европейската комисия, след като подписа пакет от споразумения с трите държави от Европейската асоциация за свободна търговия (ЕАСТ) – Исландия, Лихтенщайн и Норвегия.
Освен тях бяха подписани и два протокола за годишни безмитни тарифни квоти за някои исландски и норвежки риби и рибни продукти, които влизат на пазара на ЕС. Това следва споразумението, постигнато през ноември 2023 г.
Безвъзмездната помощ от Финансовия механизъм на ЕИП се предоставя за проекти в 15 държави-бенефициенти – България, Хърватия, Кипър, Чехия, Естония, Гърция, Унгария, Латвия, Литва, Малта, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Словения. Освен това Норвежкият финансов механизъм предоставя повече от 1,4 млрд. евро на 13-те държави – членки, присъединили се след 2004 г.
Финансовият механизъм на ЕИП за периода 2021-2028 г. е част от приноса на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия за намаляване на икономическите и социалните различия в ЕИП. Целта е да се насърчи непрекъснато и балансирано укрепване на търговските и икономическите отношения, както и да се допринесе към целите на политиката на сближаване на ЕС. Тематичните приоритети на Финансовия механизъм на ЕИП са:
- Европейски зелен преход;
- Демокрация, върховенство на закона и права на човека;
- Социално приобщаване;
- Устойчивост.
От Европейската комисия поясняват, че на този етап всички отговорни страни ще пристъпят към сключване на споразумението в съответствие с техните процедури. Преди пакетът да започне да се прилага, той ще трябва да бъде одобрен от Европейския парламент.