Първата покана за сини предизвикателства на европейски училища по проекта “BlueLightS” цели да повиши грамотността, свързана с водните басейни чрез включване на деца и младежи в програмата на ЕС “Синьо училище” и в мисията на ЕС “Възстановяване на нашите океани и води до 2030 г.”. Тя отвори за кандидатстване на 15.09.2024 г.
Чрез проектите ще се допринесе за:
- Широкомащабно разработване на по-ефективни сини проекти в училищата, които подкрепят амбицията на мисията “Океани и води”, като същевременно допринасят за разширяването на мрежата на европейските сини училища (NEBS);
- Разнообразяване на общността от училища, които се занимават със сини предизвикателства – от крайбрежни до вътрешни, начални, средни и професионални училища, включително училища за деца с увреждания;
- Мобилизиране на младите хора чрез електронно побратимяване (e-twinning) между училищата.
Търсят се проекти, които са:
- новаторски и амбициозни по отношение на ключовите принципи на синьото образование, така че да могат да бъдат ясен “източник на вдъхновение”;
- с тематичната насоченост на различните регионални фарове (напр. замърсяване в Средиземно море, опазване на водните екосистеми в Атлантическия океан/Арктика и в Дунав/Черно море, устойчиви аквакултури в Балтийско море);
- в подкрепа на експерименталните дейности по проекта BlueLights, осъществявани в избрани държави (Франция, Португалия, Хърватия, Гърция, Испания, Финландия, Швеция, Ирландия, Румъния).
Поканата се реализира по проекта “BlueLightS”, който си поставя за задача да укрепи уменията и компетенциите на европейските деца и младежи за осигуряване на устойчивост на “сините” реки и морета. В рамките на три покани ще се набират проекти за съвместно разрешаване на сини предизвикателства в училищата; за спомагане на разговорите в различни мащаби между “сините” и образователните общности; и за експерименти с адаптирането на образователните системи, които да повишат вниманието към реките и моретата. Проектът се финансира по програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г. и включва партньори от Франция, Португалия, Гърция, Испания, Швеция и др.
Финансиране
Бюджетът на настоящата процедура възлиза на 100 000 евро. Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на еднократни суми (lump sums).
Размерът на безвъзмездната помощ за един проект достига 3 000 евро. За всяка държава-членка бюджетът е до 6 000 евро (т.е. могат да бъдат финансирани до 2 проекта), а за асоциираните държави по “Хоризонт Европа” – до 3 000 евро (т.е. може да бъде финансиран по един проект).
Очаква се финансиране да получат между 35 и 40 проекта.
Бенефициенти
Бенефициенти по процедурата могат да бъдат индивидуално участващи начални и средни училища (вкл. професионални такива), регистрирани в държава-членка на ЕС или в асоциирана по “Хоризонт Европа” държава.
Допустими дейности и разходи
Ще бъдат подкрепени гъвкави и ефективни програми за ограмотяване по въпросите на океаните и водите в началните и средните училища (вкл. професионалните). Всеки проект, който кандидатства за подкрепа, трябва да:
- насърчава и допринася за постигането на целите на мисията на ЕС “Възстановяване на нашите океани и води до 2030 г.”;
- разширява и укрепва мрежата NEBS, като допринася за работата на коалицията EU4Ocean. Това значи, че всички кандидатстващи училища трябва или да са “сини училища” или да са кандидатствали, за да станат такива. Повече информация за това можете да откриете тук;
- насърчава практиките за съвместно обучение с персонала и учениците чрез e-twinning като ключов инструмент за междукултурно обучение и предоставяне на възможности за внасяне на ясно европейско измерение;
- ангажира учениците, младежите, учителите, училищните ръководители и по-широката училищна общност в стремежа към грамотност и устойчивост по отношение на океаните и водите.
Темите, които проектите могат да адресират включват замърсяване, опазване на водните екосистеми, инициативи за въглероден неутралитет и положително въздействие върху околната среда, устойчиви аквакултури, опазване на сладката вода, информираност за изменението на климата, опазване на европейските реки, езера и водоносни хоризонти, прекратяване на разрушителните риболовни практики, напр. свръхулов, намаляване на пестицидите в моретата и водите, намаляване на подводното шумово замърсяване, устойчиво корабоплаване и др.
Допустимите разходи включват разходи за пътуване и настаняване, закупуване и наем на оборудване и други разходи като материали, консумативи и такси.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от партньорите по проекта “BlueLightS”. Проектните предложения ще се оценяват от по двама експерти по критерии за уместност, качество и изпълнение.
Резултатите от оценяването ще станат ясни до 20.01.2025 г.
Срок
Продължителността на проектите е минимум 2 и максимум 5 месеца в периода 15.02.2025 г. – 30.07.2025 г.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 15.11.2024 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването се осъществява по електронен път от тук.