Седмата покана на Европейския инструмент за градовете – EUCF (LIFE21-CET-EUCF-LIFE EUCF) има за цел да подкрепи общините и местните власти при разработването на инвестиционни концепции, свързани с изпълнението на действията от плановете им за действие в областта на климата и енергетиката. Тя отвори за кандидатстване днес, 15.10.2024 г.
Очакваният резултат е разработена инвестиционна концепция, т.е. документ, който предоставя на инвеститорите и финансовите институции необходимата информация за оценка на инвестиционния проект.
EUCF е инициатива, финансирана по програмите на ЕС “Хоризонт 2020” и “LIFE”. Общата ѝ цел да спомогне за създаването на значителен набор от инвестиционни проекти за устойчива енергия в общините в Европа.
Финансиране
Процедурата разполага с бюджет в размер на 4,2 млн. евро. Подкрепата е под формата на безвъзмездна финансова помощ с фиксиран размер от 60 000 евро.
Ще бъдат финансирани общо 71 проекта. За региона на Централна и Източна Европа, включващ и България, са разпределени общо 1,7 млн. евро, с които ще бъдат подкрепени 29 инвестиционни концепции.
Бенефициенти
Бенефициенти по процедурата могат да бъдат общини и местни власти. Допускат се и техни обединения и местни публични структури, които обединяват общини и местни власти от 27-те държави-членки на ЕС, Исландия и Украйна. От кандидатите се изисква да имат план за действие в областта на климата и енергетиката*.
Кандидатите трябва да демонстрират политически ангажимент към разработването на инвестиционната концепция чрез писмо за подкрепа, подписано от кмета или друг съответен политически представител. Кандидатите трябва също така да се ангажират с двугодишен период на мониторинг на EUCF.
Допустими дейности и разходи
Подкрепата е предназначена за разработването на инвестиционни концепции. Инвестиционните концепции представляват първоначална стъпка към пълни бизнес и финансови планове и се очаква да спомогнат последващото мобилизиране на инвестиции в областта на енергийната ефективност и възобновяемата енергия.
По проектите се допускат дейности, които са необходими за разработването на инвестиционната концепция – проучвания за осъществимост, пазарни анализи, анализи на заинтересованите страни, правни, икономически и финансови анализи, анализи на риска и др. Тези дейности могат да се извършват от както от вътрешни служители, така и от външни експерти, наети като подизпълнители.
Ще се покриват разходи за персонал, външни експерти и разходи за мобилизиране на ресурси и достъп до услуги за разработване на инвестиционна концепция. Действителните инвестиции НЕ се финансират.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от партньорите по проекта EUCF. Проектните предложения се оценяват от поне двама оценители по критерии за:
- Амбиция на предложената инвестиционна концепция;
- Управленска структура за разработване на инвестиционната концепция;
- Стратегия за ангажиране на заинтересованите страни;
- Съгласуваност и правдоподобност.
Резултатите от оценяването се очакват до 2 месеца след крайния срок.
Срок
Продължителността на един проект е от 6 до 12 месеца.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 18.12.2024 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, като първа стъпка за това е проверката за допустимост от тук.
Повече за поканата можете да научите от тук.
* Плановете могат да включват планове за действие за устойчива енергия и климат (SECAP), разработени в рамките на инициативата “Споразумение на кметовете”, или други планове с цели за смекчаване на последиците от изменението на климата.