Днес, 16.12.2024 г., за кандидатстване отвори процедурата “Развитие на дуалната система на обучение в професионалното образование и обучение (ПОО) (чрез прилагане на подхода ИТИ)” (BG05SFPR001-3.005), част от Програма “Образование” 2021-2027 г.
Бюджетът на процедурата е в размер на 12,6 млн. лв., като целта е да се подобри качеството, приложимостта и ефективността на ПОО в съответствие с потребностите на пазара на труда и специфичните териториални характеристики. По-специално ще се:
- Повишава привлекателността и ще се увеличава дела на дуалната форма на обучение в ПОО;
- Подобрява сътрудничеството между образователната система, работодателите и социалните партньори за повишаване на качеството и утвърждаване на дуалната система на обучение;
- Адаптира ПОО към динамиката на пазара на труда и специфичните характеристики и потенциал за развитие на територията, с фокус върху цифровата икономика, зелените умения, “синия” растеж, Индустрия 5.0. и тематичните области на Иновационната стратегия за интелигентна специализация 2021-2027 г. (ИСИС)*.
Процедурата е за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ. Могат да кандидатстват 27 професионални гимназии и средни училища с паралелки за професионална подготовка, които са отговорни партньори в одобрени комбинирани концепции за ИТИ, свързани с дейности за развитие на дуалната система на обучение.
Ресурсът по процедурата се предоставя от Европейския социален фонд + (ЕСФ+) и от националния бюджет. Той е разпределен по региони за планиране от ниво NUTS 2 както следва:
- Югозападен – 1,1 млн. лв.;
- Южен централен – 3,1 млн. лв.;
- Югоизточен – 3,1 млн. лв.;
- Северозападен – 500 000 лв.;
- Северен централен – 2,9 млн. лв.;
- Североизточен – 1,7 млн. лв.
Едно проектно предложение може да получи безвъзмездни средства между 250 000 и 750 000 лв., като не се изисква собствено финансиране.
Дейностите, които ще се изпълняват включват:
- Допълнителна професионална подготовка, “пробно стажуване” и допълнителни занимания за ученици за придобиване на знания, умения и компетентности;
- Обучения на учители и наставници за разширяване на обхвата и повишаване качеството на дуалната система на обучение;
- Осигуряване на учебно съдържание спрямо динамиката на пазара на труда;
- Информационни кампании и кариерно ориентиране за повишаване привлекателността и увеличаване дела на дуалната форма на обучение в ПОО.
Ще се покриват преки разходи за персонал, надбавки и стипендии, както и други преки и непреки разходи за изпълнението на проектите – до 40% от стойността на останалите разходи.
Продължителността на проектите е до 48 месеца, но не по-късно от 31.12.2029 г.
Крайният срок за подаване на проектните предложения е 17.02.2025 г., 17:30 ч. чрез системата ИСУН 2020.
* Петте области на ИСИС са:
- Информатика и информационни и комуникационни технологии (ИКТ);
- Мехатроника и микроелектроника;
- Индустрия за здравословен живот, биоикономика и биотехнологии;
- Нови технологии в креативните и рекреативните индустрии;
- Чисти технологии, кръгова и нисковъглеродна икономика.