В петък, 03.01.2025 г., за обществено обсъждане бе публикувана интервенцията II.И.2. “Професионално обучение и придобиване на знания“. Тя е част от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. (СПРЗСР).
С бюджет от 10 млн. евро (19,5 млн. лв.) предстоящата процедура ще даде възможност на обучаващи организации да провеждат курсове за професионално обучение и информационни семинари в сектора на селското и горското стопанство, както и специализирани курсове за придобиване на правоспособност за работа със земеделска и горска техника.
Целта е да се подпомогне професионалното развитие на земеделските и горските стопани и да се укрепи устойчивостта и конкурентоспособността на сектора. Обученията ще обхващат теми като цифровизация и иновации в селското стопанство, адаптация към климатичните промени, опазване на околната среда и биоразнообразието, както и ролята на фермерите в екологичната мрежа Натура 2000.
Допустими кандидати ще бъдат институции в професионалното образование и обучение (ПОО), браншови организации, висши училища, научни институти, опитни станции и др. Те ще могат да подават проектите си както самостоятелно, така и в партньорство.
Един проект ще може да получи безвъзмездна помощ между 30 000 лв. и 1 млн. лв. Това значи, че ресурсът ще достигне до минимум 19 и максимум 650 проекта.
Заложените допустими дейности по проектите ще включват:
- Курсове за професионално обучение за придобиване на квалификация по част от професия за земеделски и горски стопани и заетите лица в техните стопанства;
- Курсове за повишаване на квалификацията за земеделски и горски стопани и заетите лица в техните стопанства;
- Специализирани курсове за придобиване на правоспособност за работа със земеделска и горска техника;
- Семинари за земеделски и горски стопани и заетите лица в техните стопанства.
В един квалификационен курс ще могат да бъдат включени до 30 лица. Едно лице ще може да бъде включено в:
- един курс от 150 учебни часа; и/или
- до два курса от 50 учебни часа на различни теми; и/или
- неограничен брой семинари на различни теми.
Предвидено е да се покрива пълният размер на разходите за провежданите курсове и семинари.
Индикативната дата на обявяване на процедурата е 15.01.2025 г.
Предложения и коментари по проекта на документите могат да бъдат изпращани в срок до 10.01.2025 г. чрез системата СЕУ, както и на електронна поща rdd@mzh.government.bg.