Вчера, 15.01.2025 г., за кандидатстване отвори процедурата “Специфично оборудване на риболовния кораб, дейности и иновации, целящи опазването на околната среда и на биоразнообразието” (BG14MFPR001-1.007). Тя е част от Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027 г. (ПМДРА).
Процедурата разполага с бюджет от 4,8 млн. лв. и ще предостави на операторите в риболова средства за трансформацията на сектора чрез селективност на уредите, нисковъглероден риболов, въвеждане на иновации и постигане на добро състояние на околната среда.
Целта е с това да се подпомогне процесът по декарбонизация и повишаване на устойчивостта на риболовния флот в България. Очаква се да се подобри ресурсната и енергийна ефективност, да се прилагат щадящи методи за риболов, както и да се подкрепи биоразнообразието в Черно море и река Дунав.
Мярката се финансира от Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури (70%) и от националния бюджет (30%).
Могат да кандидатстват собственици на риболовни кораби – физически и юридически лица, които са търговци и извършват стопански риболов. Риболовните кораби следва да са извършвали риболовни дейности в продължение на повече от 60 дни през двете предходни календарни години. Кандидатстването е самостоятелно.
Средствата са под формата на безвъзмездна финансова помощ, като за един проект ще могат да бъдат предоставени от 6 000 лв. до 200 000 лв. Допустимите разходи ще се покриват на 100% за проекти, които подобряват селективността на риболовните уреди, както и за такива, изпълнявани на кораби от дребномащабния крайбрежен риболов*. За всички останали интензитетът на помощта достига 50%.
Очаква се ресурсът да достигне за минимум 24 и максимум 814 проекта.
Допустимите дейности по проектите ще включват:
- Инвестиции в селективни риболовни уреди с ниско въздействие върху рибните популации;
- Иновации в риболова и на борда на корабите, свързани с опазване на биоразнообразието и намаляване на разхода на гориво;
- Въвеждане на системи за отчитане на улова по отношение на селективност, определяне на количеството улов и избягване на нежелания такъв;
- Инсталиране на устройства и системи за отблъскване на китоподобни видове;
- Нисковъглеродни техники за риболов, чрез инвестиции в риболовни уреди;
- Подмяна на елементи от риболовните уреди с такива, подобряващи енергийната ефективност на риболова;
- Възобновяеми енергийни източници или инвестиции в енергийно ефективни инсталации за намаляване на емисиите въглероден диоксид;
- Инвестиции в инсталацията на борда на кораба на съоръжения за морски отпадъци.
Ще се покриват разходи, свързани с горепосочените дейности (основни разходи), както и разходи за видимост и комуникация (до 2% от основните) и разходи за организация, управление и отчитане. Допустими са още предварително извършени разходи – за закупуване на ноу-хау, патентни права и лицензи, както и за подготовка на проекта.
Срокът за изпълнение на проектите ще бъде до 12 месеца.
По процедурата ще има три приема:
- от 15.01. до 16.03.2025 г., 17 ч. (текущ);
- от 16.03. до 15.04.2025 г., 17 ч.;
- от 15.04. до 15.05.2025 г., 17 ч.
Кандидатстването е по електронен път чрез системата ИСУН 2020.
* Съгласно определението в Регламент (ЕС) 2021/1139 – стр. 14.