Всичко за европейските проекти на едно място

Старт на процедура “Младежка инициатива “АЛМА”” с бюджет 3 млн. лв.

Днес, 16.01.2025 г., за кандидатстване отвори процедурата “Младежка инициатива “АЛМА”” (BG05SFPR002-4.001), част от Програма “Развитие на човешките ресурси” 2021-2027 г. (ПРЧР). Целта ѝ е да подкрепи младежи от 18 до 29 г. от уязвими групи за по-бързо включване на пазара на труда чрез иновативни решения и нови подходи.

По мярката ще се провеждат дейности като обучение и консултиране, предоставяне на възможности за стажуване в друга държава-членка в ЕС за период от 2 до 6 месеца и прилагане на наученото в чужбина на работно място в България. Идеята е най-уязвимите млади хора с по-малко индивидуални възможности да придобият знания и опит по време на престоя си за работа в чужбина, в комбинация с интензивна подготовка преди отпътуване, както и последващо подпомагане за търсене на работа в България.

Бюджетът на процедурата възлиза на 3 млн. лв., от които 2,8 млн. лв. са предназначени за слабо развитите региони на страната, а останалите 183 300 лв. – за региона в преход, т.е. Югозападния. Средствата се предоставят от Европейския социален фонд + (ЕСФ+) и от националния бюджет.

Минимален размер на безвъзмездната финансова помощ за един проект не се прилага, а максималният е 586 749 лв. за проекти от по-слабо развитите региони и 183 300 лв. за проекти в региона в преход. Това значи, че ресурсът по процедурата ще достигне до минимум 4 проекта в по-слабо развитите региони и до един в региона в преход. Ще се прилага режим de minimis*.

Не се допуска съфинансиране от страна на кандидатите.

Могат да кандидатстват работодатели, социални партньори (организации на работодателите, работниците и служителите на национално ниво), НПО, регистрирани доставчици на посреднически услуги на пазара на труда и субекти на социалната и солидарната икономика (кооперации, ЮЛНЦ за обществено полезна дейност и социални предприятия). Те трябва да са създадени преди 2024 г.

Участието на български партньори по проектите е препоръчително, а участието на асоциирани партньори от друга страна-членка като “посрещащи организации” е задължително. Асоциирани партньори могат да бъдат работодатели, НПО, доставчици на посреднически услуги на пазара на труда и агенции по заетостта. Като асоциирани партньори, те няма да разходват средства по проекта.

Дейностите по проектите ще се изпълняват в три фази:

  1. Подготвителна фаза – от 3 до 6 месеца:
    • идентифициране на лица, изготвяне на индивидуални мерки, подготовка на участниците;
  2. Мобилност – от 2 до 6 месеца:
    • стаж при работодател от ЕС извън България;
  3. Последваща фаза – до 3 месеца:
    • подкрепа за намиране на възможности за заетост в България след завръщане. Няма да се предоставят средства за наемане на лицата в субсидирана заетост.

Дейностите по фази 1 и 3 трябва да се извършват на територията на един тип региони в България.

Ще се допускат дневни разходи (62.43 лв. на човек на ден), допълнителни средства за мобилност, надбавки и др., както и непреки разходи – до 10% от стойността на преките разходи.

Продължителността на проектите ще бъде до 21 месеца, но не по-късно от 31.12.2027 г.

Очаква се по процедурата да бъдат подкрепени 68 младежи.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 15.05.2025 г., 17 ч. чрез системата ИСУН 2020.


* Режим de minimis – режим на държавни помощи, при който максималният размер на помощта за едно предприятие не може да надхвърля 300 000 евро (586 749 лв.) за период от три последователни години.

Предходна статия

В началото на февруари ще стартира приемът по ВОМР с бюджет 740 млн. лв.

Следваща статия

Отвори процедура за специфично оборудване на риболовния кораб и иновации в полза на биоразнообразието и околната среда

Сходни статии

18 млн. евро стават достъпни за отбелязване на знакови събития в съвременната европейска история

17 В сряда /18.06.2025 г./ отвориха 4 покани на стойност 18 млн. евро по проекти за отбелязване на знакови събития в съвременната европейска история и за повишаване на осведомеността на европейските граждани за тяхната обща […]

5 проекта са постъпили по поканата за създаване на нова общност EIT Water

16 Вчера, 18.06.2025 г., от Европейския институт за иновации и технологии (ЕИТ/EIT) съобщиха, че по поканата за създаване на EIT Water са постъпили предложения на 5 консорциума. Предложенията включват междусекторни идеи за основаване на първата общност на […]

До 2 млн. евро за ускоряване на внедряването на ефективни решения в градската мобилност от EIT Urban Mobility

16 “Отворената покана за стратегически иновации” на общността на Европейския институт за иновации и технологии (ЕИТ) за градска мобилност – EIT Urban Mobility – отвори за кандидатстване днес, 19.06.2025 г. Тя ще подкрепи ускореното внедряване […]

Вашият коментар

Филтър