Днес, 16.01.2025 г., за кандидатстване отвори процедурата “Младежка инициатива “АЛМА”” (BG05SFPR002-4.001), част от Програма “Развитие на човешките ресурси” 2021-2027 г. (ПРЧР). Целта ѝ е да подкрепи младежи от 18 до 29 г. от уязвими групи за по-бързо включване на пазара на труда чрез иновативни решения и нови подходи.
По мярката ще се провеждат дейности като обучение и консултиране, предоставяне на възможности за стажуване в друга държава-членка в ЕС за период от 2 до 6 месеца и прилагане на наученото в чужбина на работно място в България. Идеята е най-уязвимите млади хора с по-малко индивидуални възможности да придобият знания и опит по време на престоя си за работа в чужбина, в комбинация с интензивна подготовка преди отпътуване, както и последващо подпомагане за търсене на работа в България.
Бюджетът на процедурата възлиза на 3 млн. лв., от които 2,8 млн. лв. са предназначени за слабо развитите региони на страната, а останалите 183 300 лв. – за региона в преход, т.е. Югозападния. Средствата се предоставят от Европейския социален фонд + (ЕСФ+) и от националния бюджет.
Минимален размер на безвъзмездната финансова помощ за един проект не се прилага, а максималният е 586 749 лв. за проекти от по-слабо развитите региони и 183 300 лв. за проекти в региона в преход. Това значи, че ресурсът по процедурата ще достигне до минимум 4 проекта в по-слабо развитите региони и до един в региона в преход. Ще се прилага режим de minimis*.
Не се допуска съфинансиране от страна на кандидатите.
Могат да кандидатстват работодатели, социални партньори (организации на работодателите, работниците и служителите на национално ниво), НПО, регистрирани доставчици на посреднически услуги на пазара на труда и субекти на социалната и солидарната икономика (кооперации, ЮЛНЦ за обществено полезна дейност и социални предприятия). Те трябва да са създадени преди 2024 г.
Участието на български партньори по проектите е препоръчително, а участието на асоциирани партньори от друга страна-членка като “посрещащи организации” е задължително. Асоциирани партньори могат да бъдат работодатели, НПО, доставчици на посреднически услуги на пазара на труда и агенции по заетостта. Като асоциирани партньори, те няма да разходват средства по проекта.
Дейностите по проектите ще се изпълняват в три фази:
- Подготвителна фаза – от 3 до 6 месеца:
- идентифициране на лица, изготвяне на индивидуални мерки, подготовка на участниците;
- Мобилност – от 2 до 6 месеца:
- стаж при работодател от ЕС извън България;
- Последваща фаза – до 3 месеца:
- подкрепа за намиране на възможности за заетост в България след завръщане. Няма да се предоставят средства за наемане на лицата в субсидирана заетост.
Дейностите по фази 1 и 3 трябва да се извършват на територията на един тип региони в България.
Ще се допускат дневни разходи (62.43 лв. на човек на ден), допълнителни средства за мобилност, надбавки и др., както и непреки разходи – до 10% от стойността на преките разходи.
Продължителността на проектите ще бъде до 21 месеца, но не по-късно от 31.12.2027 г.
Очаква се по процедурата да бъдат подкрепени 68 младежи.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 15.05.2025 г., 17 ч. чрез системата ИСУН 2020.
* Режим de minimis – режим на държавни помощи, при който максималният размер на помощта за едно предприятие не може да надхвърля 300 000 евро (586 749 лв.) за период от три последователни години.