Процедурата “Повишаване на устойчивостта на медиите и качеството на новинарската журналистика” по инициатива на Институт “Отворено общество – София” отвори за кандидатстване вчера, 22.01.2025 г. Тя ще подкрепи независими новинарски медии за проекти, насочени към:
- повишаване на финансовата им устойчивост;
- справяне с нововъзникващите технологични предизвикателства, които оказват влияние върху работата им;
- насърчаване на развитието на качествена журналистика;
- противодействие на влиянието на популизма и пропагандата; и
- подобряване на работата със социални групи, уязвими към дезинформация.
Поканата се реализира по проекта “Устойчивост на медиите: Подхранване на качествена новинарска журналистика“, съфинансиран по програма “Творческа Европа”.
Финансиране
Бюджетът на поканата възлиза на 1,5 млн. евро. От тези средства най-малко 10% следва да бъдат разпределени в подкрепа на разследващата журналистика, а най-малко 30% – за проекти на местни, регионални и общностни медии.
Подкрепата ще се предоставя под формата на безвъзмездни средства – еднократни суми (lump sums) с максимален размер 60 000 евро.
Очаква се ресурсът да достигне до поне 26 проекта.
Бенефициенти
Бенефициенти по процедурата могат да бъдат независими новинарски медии, които работят за насърчаване на демокрацията, плурализма, социалното приобщаване, правата на човека, медийната грамотност, междукултурния диалог, ценностите на ЕС и помагат за отчетността на лицата, вземащи решения. Бенефициенти могат да бъдат и компании и организации на гражданското общество, които работят като медийни издания – телевизия, радио, печатни и онлайн медии.
Кандидатите следва да са регистрирани и да имат седалище в България, Хърватия, Гърция, Унгария или Словения.
Допустими дейности и разходи
По проектите ще бъдат финансирани:
- Иновации в производството на съдържание, покритието и моделите за създаване на приходи – напр. създаване на нови видове съдържание и формати, подобрено новинарско покритие, иновативни начини за създаване на приходи и др.;
- Подобряване на разпространението на новини – напр. стратегии за достигане до публики, които са по-уязвими към дезинформация, създаване на удобни мобилни приложения, подобряване на стратегиите за социалните мрежи и др.;
- Развитие и ангажиране на нови публики – напр. осъществяване на включващи инициативи за общностна журналистика, организиране на кампании, оползотворяване на механизми за обратна връзка и др.;
- Разработване и адаптиране на технически инструменти – напр. придобиване на технологии, вкл. изкуствен интелект, подобряване на ефективността на новинарското производство, разработване на ресурси за проверка на факти, верификация и др.;
- Обучения, свързани с горните дейности и участие в национални и международни събития;
- Други дейности, допринасящи към целта на поканата.
Ще се покриват разходи за възнаграждения на персонал, пътни и дневни разходи, закупуване на стоки и услуги, вкл. оборудване, както и непреки разходи (до 7% от стойността на преките такива).
Оценяване
Проектните предложения ще бъдат оценявани от по двама независими експерти по критерии за уместност, осъществимост и устойчивост, капацитет и екип, и бюджет. С най-висока тежест е първият критерий.
Резултатите от оценяването ще бъдат обявени до края на юни.
Срок
Продължителността на проектите може да бъде до 12 месеца, но не по-късно от 31.05.2026 г.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 07.04.2025 г., 17 ч. от тук.