Вчера, 22.01.2025 г., Министерството на земеделието и храните отвори за кандидатстване приема по интервенцията II.Г.3. “Инвестиции за неселскостопански дейности в селските райони – занаяти” с бюджет от 3 млн. евро (5,8 млн. лв.). Процедурата е част от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023-2027 г. (СПРЗСР).
Процедурата ще стимулира и развива неселскостопански дейности – в частност занаятчийство, за да диверсифицира икономиката в селските райони, допринесе за повишаването на местната конкурентоспособност и за подобряването на стандарта на живот в по-малките населени места.
Могат да кандидатстват физически лица, регистрирани по Закона за занаятите – микропредприятия или самостоятелно заети занаятчии. Кандидатите следва да имат постоянен адрес на територията на селски район.
Ще се подкрепят проекти за инвестиции за развитие на занаяти*, вкл. предоставяне на услуги, свързани с участието на посетители в занаятчийски дейности.
Един проект може да получи безвъзмездна помощ между 15 000 и 400 000 евро. Тези средства могат да покриват до половината от допустимите разходи за материални и нематериални активи, строително-монтажни работи (СМР), както и общи разходи (консултантски услуги, изготвяне на технически и работни проекти, строителен надзор, обследване за енергийна ефективност и др.). Ще се прилага режим de minimis**.
Очаква се ресурсът по интервенцията да достигне за минимум 7 и максимум 200 проекта.
При оценяването най-много точки ще се присъждат за проекти, касаещи изцяло народни художествени занаяти (т.е. Група 1), за проекти, които включват демонстрация на занаятчийската дейност, както и за кандидати с майсторско свидетелство. Насърчават се още кандидатури на жени-занаятчии, както и на занаятчии под 40-годишна възраст.
Продължителността на проектите е между 24 и 36 месеца (в зависимост от това дали включват СМР), но не по-късно от 31.12.2028 г.
Крайният срок за кандидатстване е 22.04.2025 г. вкл. чрез системата СЕУ.
* Това включва народни художествени занаяти като изработване на изделия от кожа, накити, ковано желязо, керамика, дърворезба, художествени тъкани, грънчарство, гайтанджийство, килимарство и др., както и други занаяти като ключарство, часовникарство, обущарство, шивашки услуги, фризьорство, тапицерство и др. Пълен списък със занаятите можете да откриете в Приложение 1 от Закона за занаятите (стр. 15-16).
** Режим de minimis – режим на държавни помощи, при който максималният размер на помощта за едно предприятие не може да надхвърля 300 000 евро (586 749 лв.) за период от три последователни години.