Процедурата “Иновативни разгърнати антени” (PPPA-2025-DEPLAN) отвори за кандидатстване на 04.02.2025 г. Тя ще подкрепи проект за разработване на нови технологии за наземно производство на антени с по-голям диаметър (над 5 метра), идентифициране и изпитване на методи за извличане на полезни материали и определяне на цялостна концепция за проектиране, която отчита интегрирането на нови производствени техники.
Разгърнатите антени са ключов елемент на спътниците, който им позволява да приемат и предават данни. Те са подходящи за всички видове космически приложения, като навигация, наблюдение на Земята, наука и отбрана.
Чрез финансирания проект се очаква да се направи принос към подобряването на устойчивостта на космическата инфраструктура, да се идентифицират нови техники за наземно производство на разгърнати антени и повторно използване на части и материали, да се планират бъдещи случаи на употреба, както и да се понижи зависимостта към критични космически технологии от държави извън ЕС.
“Иновативни разгърнати антени” е под формата на пилотен проект, т.е. инициатива с експериментален характер, предназначена да провери осъществимостта на дадено действие и неговата полезност.
Финансиране
Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ. Бюджетът ѝ възлиза на 1,4 млн. евро.
Ще бъде финансиран един проект с размер на безвъзмездната помощ между 1,2 млн. и 1,4 млн. евро.
Поканата е от типа “Действия за научни изследвания и иновации” (Research and Innovation Actions, RIA) и е за съвместни дейности, целящи установяване на нови знания или проучване на осъществимостта на нова или подобрена технология, продукт, процес или решение. При тези проекти разработката все още не е достигнала етап на търговски продукт (TRL 2-6*). Финансирането покрива 100% от допустимите разходи.
Бенефициенти
Бенефициенти по процедурата могат да бъдат юридически лица от държавите-членки на ЕС, Норвегия и Исландия. Насърчава се сътрудничеството между различни организации – представители на космическата индустрия, малки и средни предприятия (МСП) и научноизследователски институции.
Кандидатстването е единствено в консорциум, съставен от поне 3 независими организации от различни държави. Минимум една от тях трябва да е регистрирана в ЕС.
Допустими дейности
Проектите трябва да включват следните дейности за научни изследвания и иновации:
- Разработване на нови технологии за наземно производство на разгърнати антени с по-голям диаметър, на или над 5 метра, като например съвместими форми за рефлектори с ниска цена и кратки срокове за производство и нови материали и повърхности, за да се осигури еквивалентна на сегашната производителност или подобрени нива по отношение на загубите, деполяризацията, ширината на честотната лента, ефективността на рефлекторните антени;
- Идентифициране и изпитване на методи за извличане на полезни материали или компоненти от излезли от употреба антени за повторна употреба при сглобяването или производството на нов хардуер в орбита;
- Определяне на цялостна концепция за проектиране на иновативни антени за разгръщане, която да отчита интегрирането на нови производствени техники и концепции, които ще позволят разгръщане в орбита, както и разглобяване, повторно използване и рециклиране на части. Тази концепция следва да бъде реализирана чрез симулация и демонстрирана в малка лабораторна среда (TRL 4).
Търсените резултати обхващат:
- Принос към по-високата устойчивост на космическата инфраструктура чрез засилване на осъществимостта и потенциала на нови техники, свързани с рециклирането на космически активи в орбита;
- Идентифициране на нови техники за наземно производство на разгърнати антени и повторно използване на части или материали от излезли от употреба активи и антени за по-нататъшно производство и сглобяване в орбита;
- Принос към разработването на възможни бъдещи случаи на употреба за планирани инициативи, като например пилотната мисия “Операции и услуги в космоса” (ISOS) по програма “Хоризонт Европа”;
- Намаляване на зависимостта от държави извън ЕС по отношение на критичните космически технологии, свързани с рефлектори и разгърнати антени, ускоряване на времето за пускане на пазара и повишаване на суверенитета на ЕС.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от Генерална дирекция “Научни изследвания и иновации” на Европейската комисия.
Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо проектите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектните предложения се оценяват по критерии за уместност, качество и въздействие. С най-висока тежест е първият критерий.
Резултатите от оценяването се очакват през юни-юли 2025 г. Договорът за предоставяне на безвъзмездна помощ ще бъде подписан през последното тримесечие на 2025 г.
Срок
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 27.05.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път чрез портала на Европейската комисия Funding & Tenders.
* TRL от Technology Readiness Level – ниво на технологична готовност. TRL 1 – Формулирани основни принципи на технологията; TRL 2 – Формулирана концепция на технология; TRL 3 – Концепция, доказана с експеримент; TRL 4 – Технология, валидирана в лаборатория; TRL 5 – Технология, валидирана в релевантна среда; TRL 6 – Технология, демонстрирана в релевантна среда; TRL 7 – Прототип, демонстриран в операционна среда; TRL 8 – Завършена и сертифицирана система; TRL 9 – Изпробвана система в операционна среда.
1 коментар