Всичко за европейските проекти на едно място

118 заявления за подпомагане са постъпили по процедурата за сформиране на оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации

Днес, 10.02.2025 г., от Министерството на земеделието и храните съобщиха, че по процедурата “Сформиране на оперативни групи (първа стъпка)” към интервенцията II.Ж.1 “Подкрепа за оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации (ЕПИ)” са били подадени общо 118 заявления за подпомагане. Заявената по тях безвъзмездна помощ възлиза на повече от 3 млн. лв. – с над милион лв. повече от разполагаемия ресурс.

От министерството определят интереса към процедурата като изключителен. Подадените проекти предвиждат да обединят усилия над 200 земеделски стопани, учени и преподаватели от 25 института към Селскостопанската академия (ССА), БАН и аграрни университети в страната, 9 преработвателни предприятия, 18 браншови организация и ЮЛНЦ в сферата на опазване на околната среда, както и 49 съветници и екипи от Националната служба за съвети в земеделието.

Заявленията за подпомагане, базирани на интерактивен иновационен модел, ще търсят решения на проблеми като смъртността при пчелите, борбата с черната златка и брашнестата мана по овошките, възстановяването на почвите, разрушени от пожари, коригирането на почвената киселинност, мастити при кравите и др.

Ще се прилагат различни технологии, вкл. за мрамориране на говеждо месо, изпитване на ефективността на различни противомразови техники в овощарството, приложение на новаторски технологии в селското и горско стопанство, дистанционна неинвазивна диагностика, базирана на инфрачервена термография за диагоностициране на заболявания при животните.

Проектите предвиждат прилагане на нови модели на производство, свързани с изчисляване на въглеродния отпечатък, роботизация в оранжерийното производство, решения за логистика при млечното животновъдство и др.

Припомняме, че процедурата, която е част от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. (СПРЗСР), бе отворена за кандидатстване в периода 04.12.2024 г. – 07.02.2025 г. По проектите ще се създават оперативни групи за постигането на целите на ЕПИ (EIP AGRI). ЕПИ има за цел да:

  • създаде добавена стойност чрез по-добро свързване на научноизследователската дейност и селскостопанската практика и да насърчи по-широкото използване на наличните иновационни мерки;
  • установи връзка между участниците в областта на иновациите и съответните проекти;
  • насърчи по-бързо и по-широкообхватно прилагане на новаторските решения в практиката, вкл. обменът между земеделските стопани;
  • информира научната общност за нуждите от изследвания в полза на селскостопанската практика

В тази връзка оперативните групи за постигането на целите на ЕПИ представляват групи от хора с допълващи се знания (напр. практически, научни, технически, организационни и т.н.), които съвместно създават практически решения за селското стопанство, горското стопанство и селските общности в иновационен проект.

За иновация се счита разработването и внедряването в практиката на нов или значително подобрен продукт, процес, маркетингов метод или организационен метод, организация на работното място, или външни връзки, които водят до повишаване на икономическата, социалната или екологичната ефективност. За иновация се приема и прилагането на традиционна практика в нов географски или екологичен контекст.

Бюджетът за създаването на оперативните групи е 1,9 млн. лв., като един проект ще може да получи безвъзмездна помощ до 29 337 лв., покриващи пълния размер на допустимите разходи за един новаторски проект.

Можеха да кандидатстват партньорства, съставени от земеделски стопани, вкл. признати групи и организации на производители, собственици и ползватели на горски територии, браншови организации за производство и преработка на селскостопански продукти, научни институти и опитни станции, висши училища, ЮЛНЦ, микро-, малки и средни предприятия (МСП) в областта на преработката на селскостопански продукти, както и консултанти.

Очаква се да бъдат подкрепени близо 65 проекта. Продължителността им (по отношение на първа стъпка) ще бъде до 12 месеца. От Министерството на земеделието уточняват, че водещите партньори могат да започнат изпълнението на предвидените дейности по проекта след подаване на заявлението.

Освен това, от министерството предвиждат през есента да бъде отворен втори етап по същата процедура, който ще включва подкрепа за същинското функциониране на оперативните групи и проектните дейности за осъществяване на сътрудничеството. Бюджетът по него ще бъде в размер на 58,6 млн. лв.

Оценяването на подадените заявления ще стартира в кратки срокове.

Предходна статия

Възможност за участие в обучителен курс в Торино, Италия през юни

Следваща статия

Следващата седмица стартира столичната Програма “Европа” с бюджет над 1,2 млн. лв.

Сходни статии

За обществено обсъждане: над 10 млн. евро за по-зелен трансграничен регион с Румъния (Покана 6)

6 Днес, 21.03.2025 г., за обществено обсъждане бяха публикувани насоките за кандидатстване по предстоящата процедура (Покана 6) от трансграничната програма “ИНТЕРРЕГ VI-A Румъния – България” 2021-2027 г. Тя се фокусира върху втория приоритет на програмата […]

До 10 000 евро от Civic Innovation Fund по проекти за финансова грамотност

11 Обучители и НПО, работещи в областта на гражданското образование и финансовата и икономическа грамотност, които се нуждаят от финансиране за проектна идея, имат възможност да кандидатстват по поканата на Civic Innovation Fund (CIF), организирана […]

До 12 000 евро от Civic Innovation Fund по проекти за медийна и дигитална грамотност

12 Обучители и НПО, работещи в областта на гражданското образование и медийната и цифрова грамотност, които се нуждаят от финансиране за проектна идея, имат възможност да кандидатстват по поканата на Civic Innovation Fund (CIF), организирана […]

Вашият коментар

Филтър