Днес, 12.03.2025 г., за кандидатстване отвори процедурата “Иновативни здравно-социални услуги” (BG05SFPR002-2.012), част от Програма “Развитие на човешките ресурси” 2021-2027 г. (ПРЧР). Целта ѝ е да подобри предоставянето на интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда за нуждаещи се самотноживеещи лица с увреждания и възрастни хора в невъзможност за самообслужване, а както ви информирахме вчера, бюджетът ѝ е 150 млн. лв.
По процедурата ще се изгражда и иновативен модел за дистанционен мониторинг – телекеър – на здравния и психосоциалния статус на най-уязвимите групи от обществото, а именно хората с хронични заболявания и трайни увреждания, както и самотноживеещите възрастни в невъзможност за самообслужване.
От общия бюджет 116 млн. лв. са предназначени за слабо развитите региони на страната, а останалите 33,9 млн. лв. – за региона в преход, т.е. Югозападния. Средствата се предоставят от Европейския социален фонд + (ЕСФ+) и от националния бюджет.
Минимален размер на безвъзмездната финансова помощ за един проект не се прилага, а максималният определен за всяка община – между 40 000 лв. и 1 млн. лв. – съгласно таблицата Разпределение финансиране и потребители.
Не се изисква съфинансиране от страна на кандидатите.
Процедурата е за директно предоставяне на конкретни бенефициенти – общини и райони на общини. Кандидатстването е самостоятелно. Дейностите следва да бъдат възлагани единствено на общински предприятия.
Допустими са два вида дейности:
1) Почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги (задължителна)
Предоставяне на почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги за нуждаещи се лица с увреждания и възрастни хора в невъзможност за самообслужване, супервизия и указания към екипите във връзка с въвеждането на новия инструментариум за оценка на потребностите и работа с целевата група.
Максималната стойност за предоставянето на услугата (компенсацията) за едно лице е 10.76 лв. за 1 час.
2) Телекеър (при необходимост)
Развитие и предоставяне на иновативни дистанционни услуги – телекеър, вкл. осигуряване на специализирано оборудване за тяхното предоставяне.
Максималната стойност за предоставянето на дистанционни услуги – телекеър за едно лице е 9 000 лв. за 24 месеца.
Ще се покриват разходи за гореспоменатите дейности, както и непреки разходи – между 4 и 9% от общата стойност на проектното предложение. Разходите са допустими за финансиране от 01.12.2024 г.
Продължителността на проектите ще бъде 24 месеца, но не по-късно от 31.12.2027 г.
В резултат на дейностите по проектите се очаква да бъдат подобрени условията на живот за 15 000 хора от най-уязвимите групи.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 29.04.2025 г., 17 ч. чрез системата ИСУН 2020.