Днес, 21.03.2025 г., за обществено обсъждане бяха публикувани насоките за кандидатстване по предстоящата процедура (Покана 6) от трансграничната програма “ИНТЕРРЕГ VI-A Румъния – България” 2021-2027 г. Тя се фокусира върху втория приоритет на програмата – “По-зелен регион” – и ще насърчава гражданската ангажираност в опазването на биологичното разнообразие, вкл. неговото съхраняване и устойчиво използване.
Предвижда се да се набират проекти за промоционални дейности и засилване на гражданското участие в биоразнообразието, дейности за съхраняване на местообитания чрез обмен на добри практики, съвместни действия за опазване на природата в близост до населени места, събиране на данни от двете страни на границата, подобряване на състоянието на природни екосистеми, създаване на семенни банки, създаване на зелена инфраструктура, повишаване на осведомеността, подобряване на контрола върху замърсяването и др.
Прогнозният бюджет на процедурата е 10,2 млн. евро. Задължителният собствен принос от кандидатите по проектите им е 2%.
Планирано е по поканата да се финансират:
- “Меки” операции (с инфраструктурен компонент под 50% от допустимия бюджет): с бюджет между 300 001 евро и 750 000 евро и продължителност на проектите до 18 месеца;
- “Твърди” операции (с инфраструктурен компонент над 50% от допустимия бюджет): с бюджет между 500 000 евро и 3,5 млн. евро и продължителност на проектите до 36 месеца.
Ще могат да кандидатстват публични, публичноправни органи, общини, търговски камари, НПО и др. нестопански организации. Инфраструктурата, която е обект на инвестиционна дейност следва да бъде публична собственост. Проекти се подават в консорциуми от максимум 5 партньори, като е задължително да има поне един от всяка страна на границата.
Ще се покриват разходи за персонал (до 20% от преките допустими разходи), пътни и дневни разходи (до 15% от преките разходи за персонал), офис и административни разходи (до 15% от преките разходи за персонал), подизпълнители, оборудване, инфраструктура и строителство. Ще се предоставят и фиксирани еднократни суми – (1) 14 000 евро за подготовка на проекта и (2) 6 500 евро за приключване на проекта.
Периодът на кандидатстване ще бъде с продължителност 4 месеца.
Коментари и становища по проекта на насоките могат да се изпращат на електронен адрес robg@mdlpa.ro в срок до 22.04.2025 г.