От Министерството на иновациите и растежа съобщиха, че Програма “Конкурентоспособност и иновации в предприятията” 2021-2027 г. (ПКИП) ще бъде изменена в резултат на извършен междинен преглед на изпълнението ѝ. Това става възможно с решение на Министерския съвет от днес, 26.03.2025 г.
Новостите в програмата предвиждат две нови допълващи се мерки, по които българските предприятия ще могат да кандидатстват за безвъзмездна помощ, за да повишат своята дигитализация и енергийна ефективност.
Друг акцент е, че неангажиран ресурс от 71 млн. лв. ще бъде прехвърлен за подкрепа на по-голям брой семейни предприятия, предприятия от творческите индустрии и сектора на занаятите. За такива предприятия миналата година бе отворена процедурата “Подкрепа за семейните предприятия, предприятията от творческите индустрии и занаятите” (BG16RFPR001-1.004), която провокира значителен интерес. Постъпиха близо 2 900 кандидатури, от които се очаква да бъдат финансирани поне 780 – под една трета. Новите средства ще позволят да бъдат финансирани допълнителни 100 компании.
Трета планирана промяна е да се разшири допустимостта за подкрепа чрез Интегрирани териториални инвестиции (ИТИ) – ще бъдат обхванати предприятията на територията на цялата страна, а не само тези в индустриалните паркове или в близост до тях.
Ще бъде създаден и нов приоритет – (4) “Платформа за стратегически технологии за Европа (STEP) – подкрепа за чисти и ресурсно ефективни технологии“. В синхрон с европейските тенденции по тази линия (напр. новата схема на Европейския съвет за иновации – EIC STEP, новият печат за качество на ЕС – STEP*, новите възможности от Европейския фонд за отбрана и др.) и по ПКИП ще бъдат насърчавани инвестициите в областта.
Не на последно място става ясно, че ще бъдат прехвърлени и допълнителни средства към потенциални бенефициенти в Югозападния регион (ЮЗР). Тъй като този регион е класифициран като “Регион в преход” за разлика от останалите пет региона на ниво 2 (NUTS 2) в България, които са “По-слабо развити”, е практика средствата за него да са по-ограничени. Въпреки това интересът към мерките от тези по-силно икономически развити области на България обичайно е по-висок.
От министерството информират, че целта на предложените промени е да увеличат ефекта от инвестициите за ускоряване на дигитализацията и зеления преход, подобряване на иновациите и технологичното развитие, както и за постигане на целите за устойчив растеж на икономиката.
Предстои да излезе по-детайлна информация.
* Новият знак за качество на ЕС, който се присъжда на висококачествени проекти, допринасящи за целите на платформата “Стратегически технологии за Европа” (STEP). Подобно на печата за високи постижения, печатът STEP има за цел да улесни достъпа на тези проекти до допълнителни възможности за публична и частна подкрепа, както и до услугите на ЕСИ за ускоряване на бизнеса. За разлика от печата за високи постижения, печатът STEP се присъжда и на проекти одобрени за финансиране, и на такива, за които не достига бюджет.